Manisa Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilerek, 40 yıllık vahşi depolama sorununu ortadan kaldıran Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’ne, “Çevre İzin ve Lisans Belgesi” verildi.

Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi, 15 Haziran 2017’de bir sene geçerliliği olan geçici faaliyet belgesini aldı. Geçici faaliyet belgesinin geçerlilik süresi boyunca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ‘Çevre İzin ve Lisans Belgesi’ başvurusu yapıldı. Başvurunun yapılmasının ardından bakanlık yetkilileri 10 Temmuz 2018’de tesiste inceleme gerçekleştirdi. Yapılan incelemeler neticesinde eksik bilgi ve belge bulunmadı. Bakanlık tarafından tam not alan tesis, “Atıksu Deşarjı, Düzenli Depolama-2.sınıf (Belediye Atıkları ve Tehlikesiz Atık Düzenli Depolama) Mekanik Ayırma-Kompost” konularında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Çevre İzin ve Lisans Belgesi”ni aldı.

“Tesisin çevreciliği bir kez daha kanıtlandı”

Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ertuğrul Yıldırım, belgenin 24 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olduğunu belirtti. Yıldırım, “Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak Haziran ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ‘Çevre İzin ve Lisans Belgesi’ başvurusunda bulunduk. Bakanlık da gönderdiği yazı ile 24 Temmuz 2023’e kadar geçerli ‘Çevre İzin ve Lisans Belgesi’nin verilmesini uygun buldu. Eleştirilere hedef olan tesisimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan denetlemelerden tam not alarak çevreci bir tesis olduğunu bu belge ile de bir kez daha kanıtlamıştır” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Sahil izmarit çöplüğüne dönmüş