Mardin Büyükşehir Belediyesince açılan “Uçurtma Atölyesi” kentin uçurtma kültürünü geleceğe taşıyor. Atölyede kurslar, uzman eğitmen tarafından ücretsiz veriliyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesince açılan “Uçurtma Atölyesi” kentin uçurtma kültürünü geleceğe taşıyor. Atölyede kurslar, uzman eğitmen tarafından ücretsiz veriliyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmet Daire Başkanlığı, kentin uçurtma kültürünü geleceğe taşımak amacıyla atölye çalışmalarına başladı. Kentte, restore edilen tarihi konakta “Uçurtma Atölyesi” açıldı. Atölyede öğrencilere, uçurtma geçmişi belgesel tadında anlatıldığı bir sinema odası bulunuyor. Baştan sona bir uçurtmanın nasıl yapıldığının anlatıldığı atölyede, daha önceden Mardin’de yapılmış uçurtmaların da tanıtıldığı özel bir bölüm bulunuyor. Bunun yanı sıra, uçurtma eğitimleri uzman eğitmen tarafından ücretsiz olarak veriliyor.

“Uçurtma kültürünü gelecek nesillere aktarıyoruz”

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, şehrin önemli kültür değerlerinden uçurtma yapmayı öğrettiklerini ve bu kültürü gelecek nesillere aktardıklarını vurguladı. Uçurtma atölyesinin bulunduğu tarihi binanın Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildiğini anlatan Yaman, “Mardin, konum ve yapı olarak Türkiye’de uçurtma uçurmaya en elverişli illerin başında geliyor. Bundan dolayı, uçurtma kültürü vatandaşlar arasında önemli bir yere sahip. Biz de bu kültürün hem yok olmayıp gelecek nesillere aktarılması hem de evlatlarımız daha profesyonel uçurtma yapsınlar diye bu atölyemizi açtık ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“Çocukların uçurtma kültürünü unutmamaları için çabalıyoruz”

Şehirdeki bütün çocukların bu kültürü unutmaması için çabaladıklarını aktaran Yaman, “Şehir merkezinde atölyemize gelebilen öğrencilerimize burada eğitimler veriliyor. Gelemeyenlerin okullarına giderek, orada uçurtma eğitimi veriyoruz. Bu bağlamda şuana kadar kırsal ve şehir merkezinde yaklaşık 700 öğrencimize profesyonel uçurtma yapmayı öğrettik” diye konuştu.

“Uçurtma festivallerine destek veriyoruz”

Şehirde yapılan uçurtma festivallerine destek verdiklerini anımsatan Yaman, “Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman sanat ve sanatçının yanında yer aldık. Valilik olarak bu desteğimiz zaten vardı. Şuan Büyükşehir Belediyesi olarak bu desteği sağlıyoruz ve sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Aziz Kocaoğlu internet sitelerine tepki gösterdi