Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yatırımlarla vatandaşların toplu taşımaya ilgisi arttı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği ulaşım hizmetleri sayesinde kentin toplu taşımaya olan ilgisi giderek artıyor. 2014 Mart ayından bu yana aldığı otobüs ve sıklaştırdığı hat – sefer sayıları sayesinde kentte toplu taşımaya olan tercih fazlalaştı. 2014 yılında 11 milyon 808 bin 257 olan senelik yolcu sayısı yeni araçların alınması, hat ve sefer sayılarının düzenlenmesiyle arttı. 2015 yılında 19 milyon 397 bin 249’e ulaşan sayıyla, yüzde 64 oranında bir artış sağladı. Her yıl artan yolcu sayısı 2017 Kasım ayı itibari ile 22 milyon 675 bin 236 bine ulaştı.

Bu artışta belediyenin filosuna dahil ettiği araç sayıları etkili oldu. Mersin Büyükşehir Belediyesi 2014 yılı Mart ayında teslim aldığı 118 toplu taşıma araç sayısını 2017 Kasım ayı itibari ile 229’a çıkardı. Araç sayılarında yüzde 94’lük bir artış sağlandı. 2014 yılında 38 olan hat sayısı ise 2017 yılında 61 oldu.

Toplu taşıma ilk sırada

Toplu taşımanın yıldan yıla tercih edilebilir olmasında etkili olan etmenler Kasım ayında yapılan ulaşım anketinde yolcuların en çok memnun oldukları konuya göre değerlendirildi. Memnuniyet düzeylerine göre araçların hareket saatlerine olan uyumu, duraklara olan erişimi, araçların temizliği ve toplu taşımaya olan güven tercih edilirlikte ön sıralarda yerini aldı.

Engellilerin toplu taşıma araçlarını tercih etme oranları da yıldan yıla artış gösterdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi sürdürülebilir ulaşım ve her hedef kitle için erişilebilir bir ulaşım anlayışı ile engelsiz araçları filosuna dâhil etti. Engellilere uygun toplu taşıma araçları sayesinde engelli vatandaşların şehir içi toplu taşıma tercihleri de artış gösterdi. 2014 yılında toplu taşıma araçlarını tercih eden engelli sayısı 618 bin 946 iken bu oran 2017 yılı sonuna doğru 943 bin 869 oldu.

İnceleyin:  Hak ihlallerinde çocuklar, kadınlar ve basın ilk sıralarda

Otobüs gitmeyen ilçeler toplu taşıma ile buluştu

Silifke, Çamlıyayla gibi daha önce toplu taşıması olmayan ilçelere de hat sayısı eklenerek, ilçelere erişim kolaylaştırıldı. Aynı zamanda daha önce hat ve sefer sayıları az olan ilçelerin hat ve sefer sayıları da yıldan yıla arttırılarak ulaşımda hizmet ağı genişletildi.

Facebook Yorumları