Mersin Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 3 Nisan 2017 tarihinde onaylanan 1/100 binlik Mersin İl Çevre Düzeni Planı’nın kentin geleceğine yön vereceğini belirterek, plan ile arazi kullanım kararları bir stratejik yaklaşım içinde kurgulandığını bildirdi.

1/100 binlik Mersin Çevre Düzeni Planı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasının ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden yazılı bir açıklama yapıldı. 30 Mart 2014’te göreve gelen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın, Çevre Düzeni Planı’nı öncelik listesine aldığı ve vakit kaybetmeden çalışmalarına başladığı ifade edilen açıklamada, ‘Mersin İl Çevre Düzeni Planı ve Kent Bütünü Araştırma-Analitik Etüt Çalışmaları’ işinin 28 Şubat 2015 tarihinde ihale edilerek çalışmaların başlatıldığı anımsatıldı.

“Plan, imar yönünden Mersin’e nefes aldıracak”

Plan çalışmalarının aşama aşama aktarıldığı açıklamada, “Kentin geleceğine yön verecek, mevcut olumsuzlukları ortadan kaldıracak ve imar yönünden Mersin’e nefes aldıracak plan ile arazi kullanım kararları bir stratejik yaklaşım içinde kurgulanmıştır. Mersin’in küresel, ülkesel ve bölgesel düzeyde potansiyellerinin değerlendirildiği Mersin İl Çevre Düzeni Planı ile doğal ve kültürel değerlerimiz sürdürülebilir araçlar ve yöntemlerle korunup geliştirilecek, kontrolsüz göç ve hızlı kentleşme problemlerinin yarattığı ekonomik sorunlar çözülecek, kentsel gelişmenin ve ekonomik kalkınmanın yönlendirilmesi sağlanacaktır” denildi.

Proje kapsamında çalışmalara başlanmadan önce Büyükşehir Belediyesi tarafından 55 adet kurumla karşılıklı yazışmalar yapıldığı ve Mersin İl Çevre Düzeni Planı ile ilgili gerekli izinleri, görüş, öneri ve taleplerinin alındığı kaydedilen açıklamada, “Plan 2015 yılı içerisinde kentin tüm dinamikleriyle görüşülüp önerileri alınarak, plandan beklentileri ve ihtiyaçları tespit etmek amacı ile farklı tarihlerde toplantılar gerçekleştirilmiştir. Yapılan tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından, 1/100 binlik Mersin İl Çevre Düzeni Planı ve Kent Bütünü Araştırma ve Analitik Etüt Çalışmaları belediyemizce tamamlanmıştır” ifadelerine yer verildi.Planın, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 10 Ekim 2016 tarihli kararı ile onaylandığı belirtilen açıklamada, “Adana-Mersin Planlama Bölgesi 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nda revizyon yapılmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulmuş ve 3 Nisan 2017 tarihi itibariyle Bakanlıkça onaylanmıştır” denildi.

İnceleyin:  Hemşin'de 4 parti HES karşıtı bildiriye imza attı

Açıklamada, planın onaylanmasında emeği geçen Bakanlar ile tüm kurum ve kuruluşlara Büyükşehir Belediyesi ve Mersinliler adına teşekkür edildi.

Facebook Yorumları