Muğla’ya 26 yıl aradan sonra ikinci kadın vali atandı. Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Valiler Kararnamesiyle kente atandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesi ile Muğla Valisi Amir Çiçek merkeze alındı. Çiçek’in yerine ise Kırklareli Valisi Esengül Civelek atandı. Vali Amir Çiçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen suikast timinin yakalanmasında operasyonları yakından takip edip yönlendirmişti. Muğla’da, 1991-1995 yıllarında Türkiye’nin ilk kadın valisi olarak görev yapan Lale Aytaman’dan sonra ikinci kadın vali olarak Esengül Civelek görev yapacak.

Esengül Civelek kimdir?

1958’de Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğdu. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. 1980 yılından sonra Maliye Bakanlığının değişik kademelerinde görev aldı. 2005-2010 tarihleri arasında Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünde Genel Müdür olarak görev yaptı. 2010-2011 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulundu. 2011 yılında Yalova Valisi ve ardından 2014 yılında da Kırklareli Valisi olarak atandı. Civelek, evli ve iki çocuk annesi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  “Marmaris’in Kararına Saygı Duyuyoruz”