Ana SayfaGündemNarlıdere 'gastronomi' merkezi olmayı hedefliyor

Narlıdere ‘gastronomi’ merkezi olmayı hedefliyor

Narlıdere Belediyesi, gastronomi merkezi olmak için çalışmalara başladı. Bu kapsamda yerel lezzetler tek çatı altında toplanarak yeni markalar yaratılacak. Hedefte önümüzdeki yıl İzmir’de yapılacak Terra Madre Fuarı var. 

Yerel lezzetleri markalaştırarak özel tatlar yaratmak için harekete geçen İzmir Narlıdere Belediyesi, dünyanın en büyük gıda hareketi olan Slow Food’a dahil olmak için çalışmalara başladı. Önümüzdeki yıl İzmir’e gelecek Terra Madre Fuarı öncesinde, ilçe genelinde özel bir ekip oluşturan Belediye, Narlıdere’nin yerel lezzetlerini tek çatı altında toplayarak yeni markalar yaratacak ve Türk Mutfağı’na sunacak. Hedefinde gastronomi merkezi olmak var.

Yerel lezzetler tek çatı altında toplanacak

İtalya merkezli Slow Food Hareketi’ne dahil olmak için çalışmalara başlayan Narlıdere Belediyesi toplantılara başladı. İlk olarak ilçede gıda anlamında faaliyet gösteren restoran sahipleri, gıda üreticileri, aşçı ve STK üyeleri için bilgilendirme toplantısı yapıldı. Katılımcılara, Narlıdere’nin yerel lezzetlerinin ‘Slow Food’ hareketi ile tek çatı altında toplanacağı ve yeni markalar yaratılarak önce Türkiye pazarına sonra da yurt dışına pazarlanacağı bilgisi verildi. Slow Food çalışmalarının “İyi, Temiz, Adil” olarak üç prensipte yürütüleceği belirtildi.

Belediye binası önünde keşkek karıldı

Narlıdere Belediyesi, Slow Food çalışmaları kapsamında, yerel lezzetleri geliştirme çalışmalarına da hız verdi. Tahtacı Türkmen Alevileri’nin katılımıyla, belediye binası önünde keşkek karıldı. Kadınların yöresel kıyafetlerle katıldığı etkinlikte, Slow Food Türkiye kurucularından Nedim Atilla da yer aldı. Çalışmalar sonunda Narlıdere’den yeni yemek tariflerinin dünya mutfağına sunulacağı belirtildi.

“Narlıdere’yi marka kent yapacağız”

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “Narlıderemizin yerel lezzetlerini marka haline getirmek istiyoruz. Önce ülkemize sonra da dünyaya tanıtmak için çaba sarf ediyoruz. Slow Food Hareketi önem verdiğimiz bir oluşum. İlçemizin tüm güzelliklerini marka haline getirmek için mücadelemiz sürecek” şeklinde konuştu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler