Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin çok sayıda kurumun desteğiyle düzenlediği “Organik Tarım Eğitimi” uygulamasının bir kısmı Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nda yapıldı.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Organik Tarım Birimi, Bursa Tarım İl Müdürlüğü, Anadolu Ekolojik Ürünler Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu, Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları ve EKODER’in katkıları ile 29 Ocak-2 Şubat 2018 tarihleri arasında 5 gün süren uygulamalı “Organik Tarım Eğitimi” düzenlendi.

İlki 2 yıl önce yine Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen eğitime bu yıl üreticiler, yeni yatırımcılar ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 60 kişi katıldı. Özellikle öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği eğitimin ilk 4 gününde Ziraat Fakültesi’nde teorik eğitim yapıldı. Eğitimin son gününde de Ziraat Fakültesi Organik Tarım Üretim Alanı ve Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nda uygulama ve tohum atölyesi çalışması yapıldı.

“Önemli bir çalışma”

Uygulamaya katılan öğrenciler organik tarıma ilişkin yerinde bilgi aldı. Kent Bostanları’nda gerçekleşen uygulamaya katılan Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Organik Tarım Birimi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ak, şehirdeki insanların toprakla, organik üretim yöntemleri ile ve yerli tohumlarla tanışması, kaynaşması maksadıyla hayata geçirilen Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nın önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Ak, “Burada 5 dekarlık bir alanda 64’ün üzerinde parsel var. Özellikle mahalle komiteleri ve sivil toplum grupları hiç kimyasal kullanmaksızın organik tarım felsefesine uygun olarak ekim ve dikim yapıyor. Ticaretin söz konusu olmadığı, daha çok organik üretim felsefesinin yaygınlaştırılması için çok güzel bir proje. Umarız örnek olur ve ülkemizde organik tarım daha yaygınlaşır daha sağlıklı gıdalar üreterek çevremizi koruruz” dedi.

Eğitimde, kursiyerlere “Organik Tarımın Genel İlkeleri, Dünya’da ve Türkiye’de Organik Tarım, Organik Tarım Çevre ve İnsan Sağılığı ilişkileri, Organik Tarımda Yasa ve Yönetmelikler eğitimleri verildi. Ayrıca, Kontrol ve Sertifikasyon, Organik Bitkisel ve Hayvansal Üretim, Organik Arıcılık, Organik Ürünlerin Depolanması, İşlenmesi ve Pazarlanması ile Organik Tarım Turizmi” başlıkları altında bilgiler aktarıldı. 36 saatlik eğitimin ardından sınav düzenlendi. İmtihanı başarıyla geçen kursiyerlere belge verildi.

İnceleyin:  MHP'li Sungurlu Belediye Başkanı İYİ Parti’ye geçti

“Organik tarımda üretim ve tüketim arttırılmalı”

Eğitim sonunda değerlendirme toplantısın yapıldı. Toplantıda, sağlığı, ekoloji ve çevrenin korunması açısından ülkemizde organik tarımda üretim ve tüketimin mutlaka artırılması gerektiği belirtildi. Özellikle bebekler, hamileler ve hastaların beslenmesinde organik ürünlerle beslenmenin büyük önem taşıdığı kaydedildi. Ülkemizde organik tarımda üretim ve tüketimin artırılması için eğitimin önemine işaret edildi.

Facebook Yorumları