Bursa Nilüfer Belediyesi, kırsal mahallelerdeki çocukların bilim ve teknolojiye daha kolay ulaşmalarını sağlamak için bilim ve teknoloji karavanını hayata geçirdi.

Nilüfer Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü, gelecek nesillerin özgüvenli, hayal eden, tasarlayan ve üreten bireyler olmasını sağlamak amacıyla kırsal mahallelerdeki çocukları, Kendin Yap Bilim ve Teknoloji Karavanı’nda bilimle buluşturuyor. “Hayal et, tasarla, üret” yaklaşımı ile çocuklara kendin yap kültürünü kazandırmayı hedefleyen Kendin Yap Bilim ve Teknoloji Karavanı’nda düzenlenen atölyelere şimdiye kadar farklı mahallelerde yaklaşık 1.600 öğrenci katıldı.

Karavanda düzenlenen Robotik-Kodlama, 3B Modelleme -3B Yazıcı ve Ahşap Tasarım Atölyesi’ne 7-12 yaş arasındaki çocuklar katılıyor. Projenin Güngören Mahallesi’nde gerçekleştirilen eğitimine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi ve Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Seden Bozbey ile Ben Maker’ın kurucusu iş insanı Fahrettin Gülener de katıldı. Başkan Bozbey, Seden Bozbey ve Fahrettin Gülener, Kendin Yap Bilim ve Teknoloji Karavanı’nda çocuklarla atölyeye katılıp, onlarla sohbet ettiler.

“Çocuklar bilimle yetişsin”

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey

Çocukların teknoloji ve bilimle yetiştirilmesinin önemine dikkat çeken Başkan Bozbey, “Nilüfer Belediyesi olarak kırsal mahallelerimizdeki çocuklarımızı bu karavanla tanıştıralım, onların kodlamayla, ahşapla, 3D yazıcıyla ve elektronikle ilgili bilgileri şimdiden almalarını istedik. Burada ahşabın nasıl yontulacağını ve şekil verileceğini öğrenip kendi istedikleri tasarımları yapıyorlar. Önemli olan bütün bunları, çocuklarımızın kendilerinin yapması. Yaparken görüyor, dokunuyor ve bunu ‘Ben yaptım’ diyor. Bu proje çocukların farkındalığının artması için çok önemli bir proje ve bugüne kadar 1600 civarında çocuğa ulaşmış durumdayız. Hedefimiz 2 bin çocuğa ulaşmak. Bu rakama ulaştıktan sonra projeyi tekrar değerlendirerek devam edeceğiz. Çocuklarımızın artık bilimle yetişmesini, teknolojiyle buluşmasını, gelecekte ‘Ben yaparım’ diyebilecekleri bir güveni kazanmalarını istiyoruz. Çocuklarımızın müthiş keyif aldıklarını, yeni, farklı bir konuyu görmenin hazzını ve mutluluğunu yaşadıklarını görüyorum” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bu akşamın filmi "7. Koğuştaki Mucize"