Avrupa Konseyi’nden Nilüfer Belediyesi’ne “Avrupa Diploması”

Nilüfer Belediyesi Avrupa Konseyi tarafından Avrupa Diploması ile ödüllendirildi.

Nilüfer Belediyesi’nin 47 üye ülke ve 27 binden fazla belediye arasından Avrupa Diploması alan 12 belediyeden biri olduğunu belirten Başkan Mustafa Bozbey, “Büyük ödül olan Avrupa Ödülü’nü de Nilüfer’e getirerek Nilüfer’in Avrupa kimliğini daha da öne çıkaran bir anlayışta olacağız” dedi.

Örnek ve lider kurum Nilüfer Belediyesi, Avrupa Konseyi tarafından Avrupa Diploması ile ödüllendirildi. Avrupa Konseyi’nin her yıl belirli kriterler çerçevesinde verdiği “Avrupa Diploması”na bu yıl Türkiye’den sadece Nilüfer Belediyesi değer görüldü.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülke ve 27 binden fazla belediye arasından 12 belediye arasına giren Nilüfer Belediyesi’ne verilen “Avrupa Diploması” ödülünü Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan Avrupa Konseyi’nde düzenlenen törende aldı.

Katıldığı uluslararası projeler, kardeş kentlerle kurduğu iyi ilişkiler ile sosyal, kültürel ve sportif çalışmaları neticesinde Avrupa Konseyi tarafından “Avrupa Diploması” ile onurlandırılan Nilüfer Belediyesi’nin büyük ödülünü Başkan Mustafa Bozbey, Avrupa Konseyi Sosyal Hizmetler Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi Başkanı Stella Kyriakides ve Avrupa Ödülü Komitesi Başkanı Jean Claude Frécon’ın elinden aldı.

Başkan Bozbey’in bu önemli ödülü aldığı törende, Avrupa Konseyi nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdoğan İşcan da Nilüfer Belediyesi heyetine eşlik etti.

Bozbey, ödülün sunulmasının ardından konuşmasını Avrupa Konseyi’nin resmi dillerinden biri olan Türkçe ile yaptı. Türkiye’den yalnızca Nilüfer Belediyesi’ne sunulan Avrupa Diploması’na almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Bozbey, “Bir kent yöneticisi olarak, 17 yılı geride bırakırken, benim için bu diplomayı Nilüfer’e götürüyor olmak çok büyük bir onur” dedi.

Bozbey: Terörü lanetliyorum

Başkan Mustafa Bozbey, Nilüfer’e getirdiği ödüle ilişkin düzenlediği basın toplantısında her zaman Nilüfer Belediyesi’nin yanında olan tüm Nilüferlilere teşekkür etti. Halk Evi Basın Toplantı Odası’nda düzenlenen toplantıda Başkan Bozbey konuşmasına Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen vahşi terör saldırısını lanetleyerek başladı. Bozbey, “Masum insanlarımızın canına malolan bu saldırıyı şiddetle kınıyorum. Ölenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Hiçbir ideoloji tek bir insanın yaşamından daha değerli olamaz. Çıkış noktası ne olursa olsun; terörü, terörden beslenenleri, teröre çanak tutup güzel ülkemizin kan gölüne dönmesine yol açanları lanetliyoruz. Lanet olsun teröristlere, lanet olsun teröre, lanet olsun destek verenlere” dedi.

İnceleyin:  İçme suyu baraj havzalarının korunması için düğmeye basıldı

Türkiye’den sadece Nilüfer Belediyesi ödüllendirildi

Türkiye’nin terörle acıya boğulduğu bu dönemde güzel şeylerin de olduğunu dikkat çeken Başkan Bozbey, “Geleceğe dair bize umut veren güzel şeyler de oluyor Avrupa Konseyi’nin bize verdiği Avrupa Diploması ödülü gibi. Örnek ve lider kurum olan; demokrasi, katılımcılık, özgürlük, sosyal belediyecilik, eşitlik ve vicdanı odak noktaları olarak belirleyen Nilüfer Belediyesi, yaptığı çalışmalarla Avrupa Konseyi tarafından Avrupa Diploması ile ödüllendirildi. Onur duyduğumuz bu başarıyı sizlerle de paylaşmak istedik” dedi.

Bu yıl Avrupa Diploması’nın Türkiye’den sadece Nilüfer Belediyesi’ne verildiğini belirten Bozbey, “Avrupa Konseyi, Avrupa Diploması’nı, belediyelerin Konsey üyesi ülkelerle düzenledikleri ortak faaliyetlerini ( kültür, sanat,spor, ekonomi gibi bir çok alanda), Arupa Konseyi üyesi belediyelerle kardeş kent ilişkilerini, Avrupa veya uluslararası yerel yönetim kuruluşlarına üyeliklerini, kurumlar arası personel ve öğrenci değişimlerini değerlendirerek veriyor.

Nilüfer Belediyesi olarak da biz bu kriterlerde aldığımız olumlu değerlendirmeler sonucunda Avrupa Ödülü’ne giden yolda Avrupa Diploması’nı alarak ilk aşamayı geçtik. Hem de ilk başvurumuzda bu ödüle değer görüldük. İlklerin kenti Nilüfer’e taşıdığımız en değerli ödüllerden biri oldu Avrupa Diploması. Bir kent yöneticisi olarak, 17 yılı geride bırakırken, benim için bu diplomayı Nilüfer’e getirmek de büyük bir onur” dedi.

Hedef Avrupa Ödülü

Nilüfer Belediyesi’nin hizmet anlayışına da vurgu yapan Bozbey, “Belediyelerin rutin hizmet anlayışının dışına çıkarak; kentimize kültür-sanatta, sporda, eğitimde, bilim ve teknolojide, kalite uygulamalarında ve daha pek çok konuda “örnek ve lider olmak” misyonunu yükledik. Bu alanlar, daha çok katılımla, kıyaslamayla ve iletişimle gücü daha da artan, uluslararası düzeyde işbirlikleriyle evrensel hale taşınan alanlardır. İşte bu bakış açısıyla, Avrupalılık bilincinin ışığında ve Dünya barışına küçük de olsa bir katkı sunmak amacıyla, Avrupa ülkeleriyle sürekli iletişim halindeyiz. Personel ve öğrenci değişim programları, çevre ve enerji gibi konularda çalışmalar ve sanatsal ortak projelerle bu iletişimleri güçlendiriyoruz” dedi.

İnceleyin:  Hatay'ın anavatana katılışının 81'inci yılı

Nilüfer Belediyesi’nin, Avrupa ülkeleri Almanya, Bulgaristan, Fransa, İsveç, Letonya, Polonya, Romanya, Ukrayna ve Yunanistan’daki kardeş belediyelerle sürekli işbirliği içinde olduğunu ve ortak projelere imza attıklarını anlatan Başkan Bozbey, “Avrupalılık bilincinin de katkısıyla, bugüne dek gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmaları taçlandıran Avrupa Diploması’nın Nilüfer için bir başlangıç olduğunu belirtmek istiyorum. Avrupa diploması büyük ödüle giden ilk süreçtir. Türkiye’de her zaman örnek gösterilen bu kenti, tüm çalışanlarımız ve Nilüferliler ile birlikte büyük ödüle taşımak sorumluluğumuzdur diye düşünüyoruz. Büyük ödül olan Avrupa Ödülü’nü de Nilüfer’e getirerek Nilüfer’in Avrupa kimliğini daha da öne çıkaran bir anlayışta olacağız. Nilüfer Avrupa’yı tanıyor Avrupa da Nilüferi tanıyor” dedi.

Başkan Mustafa Bozbey, Avdupa Diploması ödülünün alınmasında emek harcayan Nilüfer Belediyesi çalışanlarına ve her zaman Belediyeye destek olan Nilüfer halkına da teşekkür etti.'DEN ODUL (2)

Avrupa Diploması

Avrupa Konseyi, üyesi olan yerel ve bölgesel idareleri ödüllendirmek amacıyla 1955 yılından bu yana Avrupa Ödülü programı uyguluyor. Ödüle hak kazananların seçilmesinde ilk adım Avrupa Diploması. Bu yıl 12 kente Avrupa Diploması sunuldu. Diplomayı kazanan kentlerin belediye başkanlarına Parlamenter Meclis’in Haziran oturumu sırasında Strazburg’daki Avrupa Sarayı’nda yapılan resmi törende belediyelerinin adını ve ödül tarihini taşıyan diplomalar verildi.

Programın ikinci aşaması ‘Avrupa Şeref Bayrağı’, üçüncü aşaması ‘Avrupa Şeref Plaketi’ ve son aşaması da ‘Avrupa Ödülü’.

 

 

Facebook Yorumları