Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Downla Umut Penceresi Derneği’nin işbirliğiyle down sendromlu çocuklar ve aileleri için iftar yemeği verildi.

Burç Park’ta verilen iftar yemeğinde down sendromlu çocuklar ve aileleriyle biraraya gelen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in desteğiyle yerel yönetimlerin yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Down Sendromunun genetik bir hastalık olduğunu, tıbbi tedavisinin bulunmadığını anlatan Çelebi, “0-2 ay itibariyle eğitime başlamak son derece önem taşıyor. Bu eğitimler için MEB’in özel rehabilitasyon merkezleri bulunmakta ve raporu bulunan down sendromlu çocuklara ücretsiz eğitim verilmektedir” dedi.

Gaziantep’in down şehri ilan edileceğini aktaran Çelebi, yeni kurulan Downla Umut Penceresi Derneği’nin kentte bulunan 800’den fazla down sendromlu çocuklara ve ailelerine umut olacağını kaydetti.

Dernek Başkanı Güzin Bengü Aslanpay da derneğin bayramdan sonra resmi açılışının yapılacağını bildirdi.

Dernekte yapılacak faaliyetler hakkında bilgi veren Aslanpay, “Dernek yurtdışından gelen profesörlerle birlikte çalışmaları yapacak. Ailelere danışmanlık eğitimi, fizyoterapi,psikolojik terapi merkezi olarak faaliyetlerini gerçekleştirecek. Aynı zamanda sinema,tiyatro,aile ziyaretlerine gidecek. Ailelerin bir kaç saatliğine de olsa down sendromlu çocuklarını bırakabilecekleri tesis aileler tarafından 24 saat kamerayla izlenilebilec

ektir” diye konuştu.

İftar yemeğine, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Tolay, Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Büyükelçi Adnan Keçeci ile down sendromlu çocuklar ve aileleri katıldı.IMG_5652 1

Facebook Yorumları
İnceleyin:  19 Mayıs'da 19 bin gence 19 bin Nutuk hediye