nilüfer kültür çalıştayı 2

Nilüfer Kültür Çalıştayı farklı alanlardan 83 uzmanın katılımıyla gerçekleştirildi. Çalıştayla, Nilüfer Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleriyle daha geniş kesimlere ulaşması ve etkinliklere katılımın artırılması hedefleniyor. 

BURSA – Nilüfer Belediyesi, Nilüfer’in Bursa’da ve ulusal ölçekte kültür kenti ve çekim merkezi olarak konumunun güçlendirilmesi amacıyla, vizyonu ve hedefleri doğrultusunda bütün paydaşlarının sürece katıldığı bir çalıştay düzenledi. Nilüfer Kültür Çalıştayı, Nilüfer Belediyesi’nin yeni kültür stratejisinin yol haritasının ilk adımı olarak tasarlandı. Çalıştaya, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ile farklı alanlardan 83 uzman katıldı.

Nilüfer Kültür Çalıştayı ile katılımcılık hedefleniyor

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, açılışta yaptığı konuşmada, amaçlarının Nilüfer’in kültür-sanat politikalarına, katılımcıların fikirlerini alarak birlikte yön vermek olduğunu söyledi. Başkan Erdem, “Kültür evleri, sanat merkezleri ve kütüphaneler kurduk. Çocuklara kitabı ve okumayı sevdirecek binlerce etkinlik organize ettik. Müzeler, yazı evleri kurduk. Sanatın pek çok dalında atölye çalışmaları yaptık. Türkiye’nin en prestijli müzik festivallerini organize ettik. Kent Tiyatrosu’nu kurduk. Yıl 2020 ve geldiğimiz noktada Nilüfer, kültür ve sanatın merkezi oldu. Sosyal yaşam öylesine güzel bir devinime kavuştu ki, artık Bursalılar sosyal yaşamlarını Nilüfer’de sürdürüyorlar. Yani kentin merkezi de artık Osmangazi değil, Nilüfer oldu. Konserler, tiyatrolar, kitap okuma buluşmaları, söyleşiler, dans gösterileri sanata kültüre dair ne varsa, yılın her günü Nilüfer’de, herkese hitap edecek etkinlikler düzenleniyor” dedi.

“Nilüfer Kültür Çalıştayı ufuk açıcı olacak”

Başkan Erdem, 20 yıldır yapılan bu çalışmalara rağmen kültür çalıştayı düzenlemeye ihtiyaç duyduklarını söyledi. Erdem, “Nilüfer çok sesliliği seven bir kenttir. Nilüfer’de ‘birlikte yönetim’ anlayışı hakimdir. Bu nedenle geldiğimiz noktada Nilüfer’in bundan sonraki kültür politikalarına nasıl yön vereceğimizi de birlikte belirleyelim istiyoruz. Nilüfer’de kültürün geleceği üzerine hep birlikte kafa yoralım istiyoruz. İnanıyorum ki bu buluşma bizim için ufuk açıcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

İnceleyin:  Yaşlı Bakım Kursiyerleri Törenle Sertifikalarını Aldı

“Nilüfer aynı zamanda bir kültür kentidir”

Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sanat Danışmanı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Serhan Ada da, Nilüfer’in, Bursa’nın kültür kenti olduğunu söyledi. “Nilüfer’in kültürel gelişiminin yeni bir aşamasını bu çalıştayda birlikte gerçekleştireceğiz” diyen Ada, “Nilüfer’de bugün tanık olduğumuz kültürel canlılık en az 20 yıl geriye gidiyor” şeklinde konuştu. Kent Tiyatrosu, kütüphaneler, festivaller ve kültürel miras alanında yapılan çalışmalara değinen Ada, “Nilüfer’in kültür ve sanata dair panoramasını analiz ettiğimizde ortaya çıkan tablo geliştirilmeye değer azımsanmayacak bir kültürel sermayenin oluşturulmuş olduğudur. Nilüfer, sadece bir ilçe değil, aynı zamanda bir kültür kentidir. Biz bugün, kültürü en geniş tanımıyla kucaklayan ve çok farklı kesimlerden temsilcinin hazır bulunduğu bir toplantıyla ve katılımcı bir yöntemle, Nilüfer’de kültürün geleceği üzerine hep birlikte kafa yoracağız” dedi.

Atölyelerle önceliklerin başlıkları belirlendi

Nilüfer’in kültürel ve sosyal durumunu ortaya koyan araştırmanın sonuçlarının da katılımcılarla paylaşıldığı çalıştayda daha sonra “Gösteri Sanatları ve Edebiyat”, “Gönüllülük ve Katılım”, “Gençlik ve Eğitim”, “Kamusal Alanda Sanat”, “Festivaller” ve “Kültür Mirası ve Turizm” başlıkları altında atölyeler düzenlendi. Atölye çalışmalarıyla Nilüfer’in kültürel vizyonu ve hedefleri doğrultusunda harekete geçirilebilmesi için kentin kültür ve sanat alanındaki mevcut durumu dikkate alınarak stratejik planlama için gerekli ilke ve önceliklerin başlıkları belirlendi. Atölye çalışmalarının bitiminde gruplar, görüş ve önerilerini kısa birer sunum halinde, düzenlenen panelde diğer katılımcılarla paylaştı.

Çalıştay kitapçık haline getirilecek

Nilüfer Belediye Başkanı Erdem, çalıştayın kapanış konuşmasında, katılımcıların alanlarıyla ilgili yol haritası çıkaracak katkı sunduklarını vurguladı. Erdem, “Bizim 20 yıldan bu yana devam eden çalışmalarımız var. Bu konuda iyi bir geçmişimiz var. Ama bakışımızı daha geniş perspektife taşımanın yollarını beraber tartıştık. Çalıştayda yapılan değerlendirmeler, öneriler bir kitapçık haline getirilecek ve bütün katılımcılarla ayrıca paylaşılacak” şeklinde konuştu.

İnceleyin:  Adanalı öğrenciler 'sanal akademi' ile sınavlara hazırlanacak

nilüfer kültür çalıştayı 1

Facebook Yorumları