mersin protokol 1

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Üniversitesi arasında öğrencilerin barında ihtiyacının karşılanması ve eski üniversite hastanesinin projeler kapsamında kullanılması amacıyla iki ayrı işbirliği protokolü imzalandı.

MERSİN – Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, kentteki öğrencilerin barınma ihtiyacına yönelik problemlerin ortadan kaldırılmasını amaçlayan iki önemli işbirliği protokolü imzaladı. İşbirliği konuları, Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında gündeme gelmişti. Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması ve sosyal destek sunulması amacıyla Gülnar’da yurt açılması ve Akdeniz’deki Mersin Üniversitesi Eski Tıp Fakültesi Acil binasında hizmetlerin daha kaliteli yürütülmesi adına protokol imzalanmasına yönelik madde oy birliğiyle kabul edilmişti.

İşbirliği protokolü ile örnek projeler geliştirilecek

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, imza töreninde yaptığı konuşmada, “Gülnar’daki mevcut yurdumuzda sadece üniversite öğrencilerini değil, o bölgede özellikle kırsal mahallelerde eğitim gören lise düzeyindeki barınma sorunu olan öğrencilerimizi de misafir edeceğiz. O bölgeler için eğitimin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğitim olunca diğer bütün konular teferruat kalıyor” dedi.

Eski Mersin Üniversitesi Hastanesi yerleşkesindeki binalar hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, meslek edindirme merkezi, kreş gibi birçok hizmet alanı yaratabileceklerini anlattı. Seçer, “Netice itibariyle ortak amaç Mersin’e ve Mersin halkına hizmet. Ben Sayın Rektör Hocam Ahmet Çamsarı’nın nezdinde tüm üniversite yönetimine çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte sağladıkları katkıdan, bizlere gösterdikleri yakınlıktan dolayı. Umut ediyorum ki, kurumlar arası bu iş birliğimiz, diğer kurumlara da iyi bir örnek teşkil eder. Mersin’in arzu ettiğimiz noktalara bir an önce gelmesi için ortaya koyduğumuz çabalar daha da bir ivme kazanır” şeklinde konuştu.

“Öğrencilerin kolay okumadığını biliyoruz”

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise, “Söz konusu öğrenciler olunca, eğitim olunca biz çok heyecanlanıyoruz. Çünkü öğrencilerin burada kolay okumadığını biliyoruz. Öğrencilerin özellikle barınma, yol, burs ve harçlıkları ile ilgili üç sorunu var. Bunları çözdüğümüzde bu bölgede, bu üniversitede ve belki de Türkiye’de hiçbir sorunları kalmayacak. Bu duyarlılık için de ben teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İnceleyin:  İYİ Parti başkan adayı Tosun’a davullu zurnalı karşılama

Rektör Çamsarı, protokol kapsamında Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi yapılan alanlar hakkında bilgi verdi. Büyükşehir’in eğitim konusunda gösterdiği gayreti taktir ettiklerini vurgulayan Çamsarı, “Sizin bu teklifiniz gelince mutlu olduk. Şu an bizim imkânlarımız orayı yapmaya çok el vermiyordu. Merkezde 30 bini aşkın öğrencimiz var. Sadece burada 4 bin 500 kişilik yurt imkânımız var. Bu barınma sorununa bir nebze katkı sunabilirsek faydalı olacak” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan iş birliğinin kente ve eğitim alanına hayırlı olması temennileri ile imzalar atıldı. Belediye Başkanı Seçer ve Rektör Çamsarı daha sonra üniversite kampüsü içerisinde yürütülen inşaat ve tesis çalışmalarını inceledi.

mersin protokol 2

Facebook Yorumları