Kahramanmaraş’ın Onikişubat belediyesi, 2023’te EXPO’yu düzenlemeye hak kazandı. Yaklaşık 400 milyon TL’lik yatırımın yapılacağı alanda, 2023’te 2 milyon ziyaretçi ağırlanacak.

Kahramanmaraş’ın 2014 yılında kurulan Onikişubat İlçe Belediyesi tarafından 760 bin metrekarelik alana kurulu yaklaşık 300 milyon liralık yatırımla yapımına başlanan alan, 2023’te Expo’yu düzenlemeye hak kazandı. Çalışmaların sürdüğü alanda inşaat sürecinin gelecek yılın nisan ayında bitmesi bekleniyor. Expo yılı içinde 2 milyon kişinin ziyaret etmesi beklenen Expo’nun ana teması ise ‘Doğa dostu şehir ve duyarlılık’ olacak. 2 milyon ziyaretçinin yaklaşık 150 bininin yabancı olacağı belirtiliyor. Ayıca Expo için 56 ülkeden katılım olacak. Ülke bahçeleri kurulacak. Alan içinde 68 bin metrekare büyüklüğünde bir havuz, aquapark, hobi evleri, düğün salonu, yürüyüş yolları, kültür merkezi, kafeler, salonlar, 60 metrelik expo kulesi yer alacak. Ayrıca kelebek ve uğur böceği müzeleri de dikkat çeken alanlar arasında bulunuyor.

Expo 2023’ün tanıtımı için Onikişubat Belediye’sinin Kahramanmaraş’taki organizasyonuna Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletveki Mahir Ünal, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan katıldı.

“Buna hak kazanmak çok önemli”

Bir ilçe belediyesi olarak Expo’yu düzenlemeye hak kazanmanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Burayı bir yaşam alanı yapmak istiyoruz. Antalya daha önce Expo düzenledi. Ancak burası bir yaşam olanı olmadı. Bu alanı Expo’ya başvurmadan önce yapmaya başlamıştık. 300 milyon liralık yatırımın 100 milyon lirasını belediye olarak yapıyoruz. 200 milyon liralık kısmı ise özel sektörce yap-işlet-devret modeli gerçekleştirildi. Expo’yu almamızla beraber 100 milyon liralık yatırımın daha yapılması gerekecek. Böylece yatırım bedeli 400 milyon liraya çıkacak. Yatırımın kalan kısmında Tarım ve Orman Bakanlığı destek olacak. Expo bittikten sonra da alanımız 365 gün yaşayacak” diye konuştu. Belediyelerinin 2014’te kurulduğuna dikkat çeken Mahçiçek, “4.5 yıl önce bu alanın çalışmalarına başladık. Kaynağımızı kendimiz yarattık. Expo oylaması sırasında aleyhte tek bir oy kullanılmadan hak kazandık” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kılıçdaroğlu: “Verdiğimiz sözlerin tamamını hayata geçireceğiz”