Bilecik’in Osmaneli Belediyesi, ilçede bulunan tarihi konakların turizme kazandırılması için restorasyon çalışmalarına başladı.

Osmaneli Belediyesi, ilçedeki tarihi konaklarda restorasyon çalışmaları başlattı. Restorasyonları tamamlanacak konaklar, ilçenin turizmine kazandırılacak. Konakların tanıtımları da yapılacak. Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. “Şu an ilçemiz Osmaneli’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 23 konak, Belediyemizin sokak sağlıklaştırması projesiyle restore ediliyor. Bu proje kapsamında restore edilen 23 konak sayısının 30 adede çıkarılması için büyük çaba harcanıyor. Belediyemiz sokak sağlıklaştırma projesi kapsamındaki tüm maliyeti bakanlık bütçesinden karşılayarak finansman olayını da çözmüş oldu. Diğer taraftan belediyemiz değişik fonlardan sağladığı hibe ve yardımlarla satın aldığı 25 adet konaktan, 10 adedinin restorasyonunu 2018 yılı sonuna kadar tamamlayacak” dedi.

“50 konak turizme kazandırılacak”

Şahin, konaklardan 4’ünün restorasyonun tamamlandığına dikkat çekti. Şahin, “Yine bir başka restorasyon çalışması da belediyemizin projeleri tamamlanan şahıslara ait 10 adet konağın restorasyonu içinde vatandaşlara Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan sağladığı proje uygulama yardımları ve 1308 Osmaneli Belediye AŞ ile destekleniyor. Sonuçta 2018 yılı sonunda Belediyemiz 50 adet konağı turizme kazandıracak. Osmaneli Belediyesi, restorasyonu devam eden tarihi çarşıda Kalkınma Bakanlığı güdümlü projesi ile ’İş Geliştirme Merkezi’olarak hizmete sokacak. Bu proje kapsamında da çalışmalar hızla sokağın üstünden başlayarak aşağıya doğru devam ediyor. Bu proje de tamamlandığında Tarihi Çarşı tekrar ayağa kalkacak ve turizmde Osmaneli’nin önemli bir değeri olacak” diye konuştu.

“Hızla projeler gerçekleştiriliyor”

Şahin, Osmaneli Belediyesi tarafından dört yıldır turizm ile ilgili hedeflere varmak için hızla projelerini gerçekleştirildiğini anlattı. Şahin, “Ortaya çıkarılan Osmaneli’nin gerçek tarihi ile ‘1075 Yılından Günümüze Kesintisiz Türk Kenti Osmaneli’ artık herkesin dilinde. Günyüzüne çıkarılan Yıldırım Bayezit Hamide Hatun Camii, Lefke Rüstem Paşa Kervansarayı, Roma Köprüsü, Lefke Kalesi, Balaban Çavuş (Gazi) gerçeği. Emeviler’den kalma Prof. Dr. Yunus Söylet İçmeler Tesisi ve diğer tarihi ve de kültürel varlıklar büyük ilgi çekiyor. Osmaneli her alanda hedeflerine varırken, turizm alanında büyük bir hızla ilimizin, bölgemizin, Türkiye’nin ve dünyanın tanıdığı, yükselen bir değer oluyor” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Çölyak hastalarına ücretsiz Glutensiz ekmek hizmeti