Ana SayfaMimariRestorasyonLefke Rüstem Paşa Kervansarayı yok olmaktan kurtuluyor

Lefke Rüstem Paşa Kervansarayı yok olmaktan kurtuluyor

Osmaneli Belediyesince yapılan çalışma sayesinde Lefke Rüstem Paşa Kervansarayı yok olmaktan kurtarılarak, turizme kazandırılacak.

Osmaneli Belediyesi bir yandan var olan kültürel ve tarihi varlıkları korurken diğer yandan da tescili yapılmamış diğer değerleri gün yüzüne çıkarıyor. Lefke Rüstem Paşa Kervansarayı da bunlardan biri. Osmaneli Belediyesi tarafından kamulaştırılması yapılan ve şu an için adı Eskişehir Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na Lefke Rüstem Paşa Kervansarayı olarak tescillenen tarihi eserin çok daha önceki dönemlere ait olabileceği kaydedildi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada medrese, han, kervansaray olarak anılan ve inşaatlarda taş olarak kullanılan tarihi yapıların kurula tescilinin yaptırıldığı kaydedildi. Açıklamada, “Yakında üniversite, müze ve belediyemizce kazı çalışmalarına başlayacağımız tarihi yapının gerçek hikayesi de ortaya konacak” denildi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Refik Arıkan, Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Paşa’nın yaptırdığı kervansarayın önemini anlattı. Doç. Dr. Arıkan, bu çalışmayla kendine özgü ve bağımsız bir çalışma yapılabileceğini ifade etti. Göç ve ticaret yolları üzerinde bulunan ilçenin tarihine ilişkin bilgi veren Arıkan, bugüne sadece doğu ve güney cephenin ulaşabildiğini belirtti.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin ise, “Tarihi varlıklarımızı koruyup diğer taraftan yenilerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. İsmi kesin olmamakla birlikte Lefke Rüstem Paşa Kervansarayı hakkında çalışmalarımızı yoğun sürdürüyoruz. Değerli Doç. Dr. Refik Arıkan hocamıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar