CHP-İYİ Parti ittifakında sıra ilçe görüşmelerinde

CHP ve İYİ Parti arasındaki Millet İttifakı görüşmelerinde sıra ilçe belediyelerine geldi. İki parti arasında Ankara, Antalya, Muğla ve Konya’nın 5 ilçesi üzerinde uzlaşma sağlandı.

CHP ve İYİ Parti arasında 21 büyükşehir belediyesi üzerinde anlaşılmasının ardından sıra ilçe belediyeleriyle ilgili ittifak görüşmelerine geldi.
CHP‘den Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun ile İYİ Parti‘den Musavvat Dervişoğlu ve Koray Aydın‘ın yürüttüğü ittifak çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Yapılan görüşmelerde, Ankara, Antalya, Muğla ve Konya’nın 5 ilçesi üzerinde uzlaşma sağlandı. İstanbul ve İzmir için ise henüz bir çalışmanın olmadığı belirtildi.

Etimesgut ve Keçiören’de uzlaşma sağlanamadı

Yapılan görüşmelerde Ankara‘nın Etimesgut ve Keçiören ilçeleri uzlaşma sağlanamayan iki ilçe olarak öne çıktı. CHP ve İYİ Parti‘nin de aday çıkarmak istediği iki seçim bölgesinden biri olan Etimesgut’ta CHP güçlü bir aday çıkaracağını savunuyor. İYİ Parti ise bu bölgelerdeki sağ oylara vurgu yapıyor.

Kepez tartışma konusu oldu

Antalya’da Alanya, Kumluca, Elmalı, Gündoğmuş, Korkuteli ve Demre’nin de içinde bulunduğu yedi ilçede CHP, İYİ Parti’yi desteklemek için uzlaşma sağlamıştı. Kepez’de ise kazanabilecek bir isim bulunurken, bu ismin hangi partiden seçimlere gireceği tartışma konusu oldu.

Ereğli isteği sorun olabilir

Konya‘da tek CHP’li belediye olan Ereğli’yi İYİ Parti’nin istemesi sorun çıkarabilir. Ayrıca, İYİ Parti Bodrum‘u da almak istiyor. Bunun sorun oluşturduğu da kulislerde konuşuluyor.

Görüşmelerin 4 Ocak‘taki Parti Meclisi toplantısına kadar bitirilmesi ve en geç Ocak ortasında tüm adayların açıklanmış olmasının beklendiği CHP’li yetkililer tarafından ifade ediliyor.

İzmir ise, 4 Ocak’taki PM’den sonra açıklanacak.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  AK Parti, belediye başkanlarının karnesini çıkarıyor