Özel Kalem
Kandıra sahiline 90 km'lik yürüyüş parkuru

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kandıra ilçesinde Karadeniz sahiline paralel olarak ilerleyecek 90 kilometre uzunluğunda yürüyüş parkuru yapacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince kentte yeni yaşam alanlarının oluşturulmasına yönelik çalışmalar aralıksız sürüyor. Belediye, turizmdeki ivmesiyle dikkat çeken Kandıra ilçesinde yürüyüş parkuru yapmak için kolları sıvadı. Karadeniz sahiline paralel olarak ilerleyecek olan parkur, 90 kilometre uzunluğunda olacak.

Parkur İstanbul’a kadar uzanacak

Yeni parkur, Sakarya sınırında bulunan Babalı koyundan başlayacak. Doğa Yürüyüşü rotası Karadeniz sahiline paralel olarak ilerleyerek, İstanbul’un Ağva beldesinde sona erecek. Karadeniz’i sahili boyunca 90 kilometre takip edecek olan parkur, Kocaeli’nin saklı koylarından, mavi bayraklı plajlarından geçilerek, 3 günde tamamlanacak. Parkuru kullanan yürüyüş severler için parkurla buluşan günü birlik rotalar da hazırlanacak.

Dört mevsim yürünebilecek

Büyükşehir Belediyesi tarafından rotalandırılan “Kandıra Sahili Doğa Yürüyüşü Parkuru” kentin eşsiz güzelliklerini de gözönüne serecek. Hem doğa hem deniz manzarası eşliğinde yürüyecek doğaseverler, birçok saklı koyu tanıyıp keşfetme fırsatı da bulabilecek. Dört mevsim yürünebilecek özelliğe sahip olan parkur birbirinden farklı doğal güzellikleri gözler önüne serecek.

Saklı koylardan mavi bayraklı plajlara

Kandıra Sahili Doğa Yürüyüş Parkuru“nda doğaseverler yürüyüşe Babalı köyü sahilinden başlayacak. Yürüyüş Endemik Kum Zambaklarına ev sahipliği yapan Uzunkum Tabiat Parkı’na, Cebeci Plajına, antikçağlardan beri taş ocağı olarak kullanılan Pembe Kayalara, Kefken, Kerpe, Sarısu, Seyrek ve Doğa harikası Sardala koyunu takip ederek İstanbul’un Ağva Beldesi’nde sona erecek.

Konaklama alanları oluşturulacak

Sakarya sınırında bulunan Babalı Koyu’ndan başlayıp İstanbul’un Ağva beldesinde sona eren 90 km’lik parkur boyunca yürüyüşçüler kamp yerlerinde ve otellerde konaklayabilecek. Parkur; metropol kentlere yakınlığından dolayı Akdeniz yürüyüş rotalarına da bir alternatif oluşturuyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  CHP'nin İstanbul Adayı: Ekrem İmamoğlu