Ana SayfaKentsel DönüşümSoğanlı’da kentsel dönüşüm sürüyor

Soğanlı’da kentsel dönüşüm sürüyor

Bursa Osmangazi Belediyesinin “Soğanlı Kentsel Dönüşüm” projesi sürüyor. Proje çerçevesinde, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, depremden çok konutlardan korkulması gerektiğini belirterek, vatandaşların güvenli konutlara sahip olmasını amaçladıklarını ifade etti.

Osmangazi Belediyesinin kentsel dönüşüm çalışmalarından biri olan, depreme dayanıklı konutları, sosyal yaşam alanları ve düzenli yerleşimiyle Türkiye’ye örnek “Soğanlı Kentsel Dönüşüm” projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Zemin artı 5 kat olarak inşa edilen ve bin 769 konut ile 202 dükkandan oluşan “Soğanlı Kentsel Dönüşüm” projesinin rezerv alanında yaşam başladı. Buradaki konutlara riskli alandaki binalarda oturan yüzlerce vatandaşın taşınması sağlandı. Riskli alanda boşaltılan binalar ise can güvenliğini tehdit etmemesi adına hızla yıkılıyor.

“Depremden çok konutlardan korkmalıyız”

Depremin büyüklüğünden çok, yaşanılan konutlardan korkulması gerektiğini belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Türkiye’nin deprem konusunda yaşadığı acı tecrübeleri ve deprem kuşağında yer aldığımız gerçeğini hiçbir zaman unutmuyoruz. Son günlerde de şehrimizde ve çevre illerde depremler meydana geldi. Osmangazi Belediyesi olarak yapmış olduğumuz kentsel dönüşüm çalışmalarının önemi bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Bizler, kentsel dönüşümü deprem kuşağında olduğumuz için önemsiyor ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu nedenle kentsel dönüşüm konusu şehircilik yatırımlarımızın en önemli maddesi. Dönüşümde ilk hedefimiz olası bir depremde riski azaltacak konutlar oluşturmak” dedi.

“Ne kadar güvenli konut o kadar sağlıklı yaşam”

Göreve geldikleri 2009 yılından bugüne kadar şehrin birçok noktasında imar planlarını uyguladıklarını ve şehri yenilediklerini ifade eden Başkan Dündar, “Göreve gelmemizin ardından Hamitler, Güneştepe ve Yunuseli, Demirtaş, Panayır başta olmak üzere Osmangazi’nin birçok noktasında 32 bin bina yapıldı. Ne kadar güvenli konut, o kadar sağlıklı yaşam. Bizler de bu anlayışla şehrimizi yenileyerek bu güvenli şehri oluşturmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki hedefimiz, depreme dayanıklı konutlar inşa etmek. Allah bizleri depremlerden korusun” diye konuştu.

“Amacımız vatandaşlarımızın güvenli konutlara sahip olması”

Soğanlı’nın rezerv alanında hayata geçirilen çalışmanın sağlıklı dönüşüme örnek olduğuna ve vatandaşların bu konudaki taleplerinin önünü açtığına dikkat çeken Başkan Dündar, “Rezerv alanda inşa edilen konutlarda 80 santimetre çapında beton enjeksiyonla zemin güçlendirmesi yaptık. Riskli alandaki çalışmalar başladığında aynı uygulama orada da yapılacak” ifadelerinde bulundu.

“76 parsel ile anlaşma sağlandı”

Dündar, bugüne kadar 76 parsel ile anlaşma sağlandığını, 65 binanın yıkılarak bölgedeki temizleme ve yıkım çalışmalarının da devam ettiğini vurguladı. Dündar, şunları kaydetti: “Vatandaşımızın mağdur olmadan, öncelikle güvenli konutlara sahip olmaları amacındayız. Bunun yanı sıra, yeşili ve sosyal yaşam alanlarıyla vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek örnek dönüşüme bir halka daha eklemek istiyoruz.”

“Özel sektör destek olmalı”

Dönüşüm konusunda yerel yönetimlere özel sektörün de destek olması gerektiğini vurgulayan Başkan Dündar, “Biz, yaptığımız çalışmalarla kentsel dönüşümde özel sektörün önünü açacak, dönüşümün lokomotifi olacak projeler üretiyoruz. Güvenli konutlar, güvenli yaşam alanları inşa etmek hepimizin başlıca amacı olmalıdır” dedi.  

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla