Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmayla İstanbul’da otoparklar tek merkezden yönetilecek. Otoparkların doluluk oranları da cep telefonundan görülebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından otoparklarla ilgili yeni bir çalışmaya hayata geçirildi. Buna göre, İstanbul’da otoparklar tek merkezden yönetilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İSPARK’ın kent genelinde işlettiği otoparkların, merkezi otomasyona dahil edilmesini öngören sistem, sürücülere önemli kolaylık sağlayacak. Otoparklara kurulacak bin 500’den fazla sensörden alınan veriler, tek merkezde toplanacak. Veriler, mobil cihazlara indirilen “ibb yol gösteren” uygulamasıyla sürücülere ulaştırılacak.

IOS ve Android tabanlı akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayarlar için üretilen uygulamada, otoparkların teknik özellikleri, boş veya doluluk oranları, fiyat tarifeleri ve ulaşım bilgileri yer alacak.Uygulamayı indiren kullanıcılar, “özellikler” kısmından açık, katlı ya da yol üstü otoparkları seçerek bulundukları noktaya en yakın noktayı görebilecek, navigasyon özelliğiyle de rota oluşturarak otoparklara rahatça ulaşabilecek.

İstanbulkart ile otopark ücreti

Yeni uygulama sayesinde toplu taşıma hizmetlerinde kullanılan “İstanbulkart” artık otopark ücreti ödeme sisteminde de geçerli olacak. Ayrıca cep telefonu üzerinden kredi kartıyla da otopark ücreti ödemek mümkün olacak.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İstanbul'da ulaşıma yeni yıl ayarı