Pamukkaleden 400 kamyon çamur çıkarıldı
Pamukkaleden 400 kamyon çamur çıkarıldı

Pamukkale Belediyesi, travertenleri ile ünlü Pamukkale’nin eteklerinde yer alan ve ‘Kocaçukur’ olarak adlandırılan bölgedeki gölette gerçekleştirdiği temizlik çalışmalarında 400 kamyon çamur çıkarttı.

Pamukkaleden 400 kamyon çamur çıkarıldı 2
Pamukkaleden 400 kamyon çamur çıkarıldı 2

DENİZLİ-UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan travertenleri ile ünlü Denizli Pamukkale’nin eteklerinde yer alan ve ‘Kocaçukur’ olarak adlandırılan bölgedeki gölette çamur temizlik çalışmaları tamamlandı. 11 yıl aradan sonra Kocaçukur’daki gölet Pamukkale Belediyesi tarafından tertemiz hale getirildi. İçinden 400 kamyondan fazla çamur çıkarılan gölet yeni bir görünüme kavuşurken, su doğal rengine döndü.

 

İlk etap tamamlandı

Beyaz cennet Pamukkale’nin hemen eteğinde yer alan 20 bin metrekare büyüklüğündeki gölet Pamukkale Belediyesi tarafından temizlik çalışmaları yapıldı. Aydın Bölge Koruma Kurulu ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan yapılacak olan çalışmalarla ilgili gerekli izinleri alan Pamukkale Belediyesi, çalışmaların gölün temizlenmesi ile ilgili etabını tamamladı.

Pamukkaleden 400 kamyon çamur çıkarıldı 3
Pamukkaleden 400 kamyon çamur çıkarıldı 3

Temizlik 1 hafta sürdü

En son 2009 yılında temizlenen ve travertenlerden gelen suyun oluşturduğu gölette yapılan çalışmalar sırasında yaklaşık 400 kamyondan fazla çamur çıkarıldı. Göletteki su boşaltıldığında içinde bulunan ördek, kaz ve balıklar farklı bir havuza alındı. Yaklaşık 1 hafta süren çalışmalar sonunda Kocaçukur’daki göletteki değişim fotoğraf karelerine yansıdı. Daha önce içinde oluşan çamur nedeniyle göletin rengi oldukça koyu görünürken, yapılan temizlik çalışmaları sonrası su doğal rengine döndü.

Pamukkaleden 400 kamyon çamur çıkarıldı 4
Pamukkaleden 400 kamyon çamur çıkarıldı 4

“Gölün çevresinde çalışmalarımız sürüyor”

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, bölgede çalışma yapmak için Aydın Bölge Koruma Kurulu ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan izinli olarak yapıldığını hatırlattı. Başkan Örki, “Yıllardır çalışma yapılmadığı için göletin zemininde çamurlar birikmişti. Göldeki su boşaltılarak buradan 400 kamyondan fazla çamur çıkarıldı. Temizlik çalışmaları tamamlandıktan sonra göle yeniden su dolduruldu. Şimdi doğal haline döndü. Gölün çevresindeki peyzaj ve havuz ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bu bölgede çalışmalarımız aralıksız devam ediyor” dedi.

İnceleyin:  Melikgazi'de "tekstil geri dönüşümü" başlıyor

 

Facebook Yorumları