Dünyaca ünlü Patara Antik Kenti’nin Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, dünyanın uygarlıklarına öncülük etmiş Likya Birliği’nin başkenti olan kentin UNESCO kalıcı listesine girmesini sağlamak istediklerini açıkladı.

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Likya Birliği’nin başkenti olan dünyaca ünlü Patara Antik Kenti’ndeki 30’uncu yıl yaz dönemi kazıları başladı. Antik kentteki kazılar 10 ay sürecek. Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Patara Antik Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, kazılarla ilgili bilgi verdi. Işık öncülüğünde yürütülen kazıların bu yılki bölümüne, aralarında Almanya ve Türkiye’deki 16 üniversiteden 14 bilim insanı katılıyor. 4’ü yabancı 60 üyenin yanı sıra, 14 arkeoloji, 6 mimarlık, 2 restorasyon öğrencisi, restoratör ve mimar da kazı çalışmalarına katılıyor. Kazı boyunca bilim insanları Bizans sanatı, jeoloji, jeodezi, jeofizik, epigrafi ve nümizmatik dallarında araştırmalar yapacak.

“Antik karayolunu ortaya çıkarmayı hedefliyoruz”

Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Patara Antik Kenti kazılarının 30’uncu yılında olduğunu belirtti. Işık, “Kazıların bu yılki bölümünde nero hamamı, geç antik dönem surları, tepecik akropolisi ve kısık mevkisinde çalışma yapacağız. Ayrıca bazilika ve mezar kilisesinde sondaj çalışmaları yapacağız. Nero hamamı ve çevresinde geçen yıl başladığımız devasa göçükleri kaldırma çalışmasına bu yıl da devam ediyoruz. Tepecik akropolisinde M.Ö. 4’üncü yüzyıla tarihlenen olası bir askeri garnizon ve konut alanları açılmaktadır. Kısık mevkisindeki antik köprüde başlayan çalışmalar sonunda Patara’ya gelen antik karayolunu ortaya çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

“Geçen yıl 806 eser bulundu”

Prof. Dr. Işık, “30 yıl önce Prof. Dr. Fahri Işık tarafından başlatılan kazılarda başta dünyanın ilk demokratik meclisi olan Likya Birliği Meclisi, antik tiyatro, ana cadde, hamamlar, bazalika, kiliseler, Patara takı, Neron deniz feneri başta olmak üzere birçok yapı ve eser gün yüzüne çıkarılarak bilim ve arkeoloji dünyasına, dünya ve Türk turizminin hizmetine sunuldu. Sadece geçen yıl yapılan kazılarda 806 eser bulundu. Bunlardan 252’si Antalya’nın Demre İlçesi’ndeki Likya Uygarlıkları Müzesi’ne götürüldü” diye konuştu.

İnceleyin:  Çılgın Projenin Uygulama Onayı Alındı

“Amacımız UNESCO kalıcı listesine girmek”

Prof. Dr. Işık, proje çalışmaları tamamlanırsa Patara’da bu sezon içinde Liman hamamı, deniz feneri ve Likya Birliği Meclis Binası’nda yeni koruma ve kullanım uygulamalarına başlayacaklarını da belirtti. Işık, “Tek amacımız dünyanın uygarlıklarına öncülük etmiş olan Likya Birliği’nin başkenti olan Patara Antik Kenti’nin UNESCO kalıcı listesine girmesini sağlamak” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları