Diyarbakır surlarında yürütülen restorasyon çalışmaları, arkeolojik izlerin silindiği gerekçesiyle UNESCO tarafından durduruldu.

Diyarbakır’ın tarihi surlarını 2015 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girdi. Surlarda yapılan restorasyon çalışmaları, üzerindeki arkeolojik izleri yok ettiği gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla durdurdu. UNESCO tarafından restorasyon yerine surların bütün olarak korunması için konservasyon yapılması ve bilim kurulu oluşturularak, master plan hazırlanması istendi.

Yanlış restorasyon yapıldı

Diyarbakır’ın yaklaşık 1.700 yıllık tarihi surlarında 2014 yılında restorasyon çalışması yapıldı. Çalışmalar sürdürülürken, surların Dünya Miras Listesi’ne aday gösterilmesi dolayısıyla kente gelen UNESCO uzmanı, restorasyonun doğru olmadığı yönünde rapor hazırladı. Raporda, tarihi yapıların eski haliyle korunması gerekirken, arkeolojik izlerinin yok edildiği bilgilerine de yer verildi.

Yetkilileri, rapor üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığından surlarda yapılan restorasyon çalışmalarının durdurulmasını istedi. UNESCO tarafından restorasyon yerine surların bütün olarak korunmasına yönelik konservasyon yapılması talep edildi. Ayrıca, bunun için bilim kurulu oluşturulması ve master planı hazırlanması talep edildi. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri için restorasyonun durdurulmasının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen master planı hazırlanmadı.

“Bilim komisyonu oluşturuldu”

Yetkililer, tarihi surlardaki restorasyon çalışmalarının 2014 yılında, UNESCO’dan gelen taleple durdurulduğunu belirtti. Yetkililer, master planı için bilim komisyonu oluşturulduğunu kaydetti. Yetkililer, 2018 yılı yatırım programına korumaya yönelik çalışmanın dahil edildiğini söyledi. Yetkililer, ayrıca 56 burç ve 4 bin 300 metrelik alan için proje çalışmalarının sürdürüldüğünü ve bu yıl Yedikardeş, Nur ile Benu-Sun burçlarında restorasyon yapılacağını kaydetti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  HAKKARİ 1. KAR FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU