UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Diyarbakır Surları için “Sur Dışı Tasarım Projesi” hazırlandı. Bununla, surların ihtişamı ortaya çıkacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, tarihi Diyarbakır Surları için proje hazırladı. “Sur Dışı Tasarım Projesi”, surların çevresindeki görüntü kirliliğinin kaldırılması, kenti ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçilerin burç ve yazıtları daha iyi şekilde görebilmesini amaçlıyor. Proje, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı Miras Alanı için oluşturulan Bilim Komisyonu ile Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün de katkılarıyla yönlendirildi. Proje, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nca onaylandı. Projeyle Eski Hal ile Fiskaya arasında kalan yaklaşık 2 kilometrelik bir hat boyunca uzanan 71 bin metrekarelik alanda peyzaj düzenlemesi yapılacak. Bölgede, yaya ve bisiklet yolu yapılacak. Ayrıca ziyaretçilerin sur ve burçların fotoğrafını çekebilmesi için 12 bakı noktası da oluşturulacak.

“Surlar bazı yerlerde görünmez halde”

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı Alan Başkanı Cemil Koç, gelişigüzel ağaçlandırmanın surlara zarar verdiğini belirtti. Koç, “Ziyaretçiler yoğun ağaçlandırma dolayısıyla surları göremiyor, sur adeta görünmez halde. Surların algılanması birinci önceliğimiz. Proje kapsamında surların boydan boya rahatlıkla gezilebilmesi için yaya ve bisiklet yolu ile ziyaretçilerin su ihtiyacını karşılamaları amacıyla çeşme yapılacak, vatandaşın dinlenebileceği mekanlar oluşturulacak ayrıca Dağkapı Meydanı da düzenlenecek. Böylece hem kentin simgesi olan sur daha iyi görülebilecek hem de halkın çevresinde dinlenebileceği bir alan oluşturulacak” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kayseri Kalesi ve Müzesi “En Prestijli 40 Proje” arasında