Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan “Panorama 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi” çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan “Panorama 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi” çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, üzenin yağlı boya ile görselini hazırlayan Rus Ressam Aleksander Samsonov’u ekibi ile birlikte Antalya’da ziyaret etti. Şahin, çalışmalarda aksaklık ve eksik konu kalmaması için Panorama 25 Aralık Tarih Kurulu Heyeti, Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Üyeleri ve Gaziantep’in kurtuluşu ile ilgili bilgi ve belge sahibi olan herkes ile birlikte hareket ettiklerini söyledi.

“Herkesin fikrini alıyoruz”

Şahin, Antalya’daki atölye çalışmalarını Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nden öğretim üyeleri, Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi Tarih Kurulu heyeti ve Büyükşehir teknik ekibi ile birlikte ziyaret etti. Şahin, müzede olması gereken görseller ve ayrıntılar konusu üzerinde fikir alış verişinde bulundu. Şahin, “Panorama 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi”nin yapımı için Gaziantep olarak ‘ortak akılla’ hareket ettiklerini ifade etti. Şahin, “Biz bu konuda bilgi sahibi olan herkesin fikrini alıyoruz. Gaziantep’in geçmişi için kimde ne bilgi varsa onu değerlendirmek istiyoruz. Bu alanda ortak akılla hareket etmeye gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

25 Aralık 2018’de hizmete girecek

12 dönüm üzerinde kurulacak olan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi; 12 metre yüksekliğinde, 113 metre uzunluğunda kademeli geçişlerle bin 133 metrekare maket alanı, 32 metre çapıyla adeta o günleri yaşatacak hatta olayların içinde hissettirecek.

Panoramaya giriş, Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı’nda da etkili bir rol üstlendiği mağara ve livaslarla sağlanacak. Panoramaya ulaşana dek, hazırlık bölümü ile görsel ve işitsel anlatım teknikleriyle panorama sahnesine hazırlayacak. Antep savunmasının anlatılacağı panorama müzesi, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan 25 Aralık 2018’de ziyarete açılması planlanıyor.

İnceleyin:  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sincan halkıyla bir araya geldi
Facebook Yorumları