Ana SayfaÇevreSanayinin kalbi yüzünü güneşe döndü

Sanayinin kalbi yüzünü güneşe döndü

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2 yeni GES ile Kocaeli’de milyonlarca TL tasarruf sağlayacak. Başkan Tahir Büyükakın, “Kocaeli yüzünü güneş döndü. Şehrin ve için, tesislerimizin enerji ihtiyacını karşılamak için projeler  geliştiriyoruz” dedi.

 

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde baraj göleti kıyısındaki 60 dönümlük alana Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan güneş enerji santrali (GES) ile 3 bin 500 hanenin 1 yıllık enerji ihtiyacı karşılanıyor. Yılda 2 milyon lira gelir elde edilen santrallerden 2 tane daha yapılacak. Fosil yakıtların cazibesini her geçen gün yitirmeye başladığı dönemde Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bulunan Namazgah baraj göleti kıyısında kurulan güneş enerji santrali (GES), 3 bin 500 hanenin 1 yıllık enerji ihtiyacını güneşten çıkarıyor. 7 tane hidroelektrik santral tesisi ile de 3 bin 500 hanenin 1 yıllık enerji ihtiyacını karşılayan Büyükşehir, toplamda 7 bin hanenin enerjisini güneşten ve hidroelektrikten sağlıyor.

Sanayinin kalbi yüzünü güneşe döndü 4
Sanayinin kalbi yüzünü güneşe döndü 4

2 milyon 150 bin liralık tasarruf

Sanayi kenti özelliği nedeniyle enerji tüketimi yoğun olan iller arasında yer alan Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi tarafından 60 dönümlük alana kurulan GES tarlası, güneşin enerjisiyle bir yılda ürettiği elektrik ile 2 milyon 150 bin liralık tasarruf sağlıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, yaklaşık 17 milyon liraya mal olan güneş santralinin 2023 yılında kendini amorti edeceğini söyledi. Büyükakın, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak adına iki yeni benzer projeyi daha hayata geçireceklerini vuguladı.

Sanayinin kalbi yüzünü güneşe döndü 2
Sanayinin kalbi yüzünü güneşe döndü 2

“3 bin hanenin lik 1 yıllık enerji ihtiyacını karşılıyor”

Yenilenebilir enerji kaynaklarının genişletilmesinin Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma planları için son derece kıymetli olduğuna değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak uzun bir süredir gerek hidroelektrik santralleri gerekse güneş enerjisi santralleri yapıyoruz. Namazgah ve Yuvacık olmak üzere 2 barajımız var. Bizim toplam 7 tane hidroelektrik santral tesisimiz var. Bunların toplamda 4.5 megavat kapasitesi var. Yani yaklaşık 3 bin 500 ailenin 1 yıllık ihtiyacını karşılayacak elektrik enerjisi üretiyoruz. Alternatif bir diğer enerji kaynağımız ise güneş enerjisi santralleri oldu. Bu tesislerde de bizim 3.5 kilovat enerji üretimimiz var. Bu da 3 bin 500 hanelik yerleşim yerinin bir yıllık enerji ihtiyacının üretimine denk geliyor” diye konuştu.

Sanayinin kalbi yüzünü güneşe döndü 3
Sanayinin kalbi yüzünü güneşe döndü 3

“2023 yılına kadar maliyetinin tamamını karşılayacak”

Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine değinen Büyükakın, “Gerek güneş enerjisi santralleri gerek hidroelektrik santralleri, herhangi bir problem oluşturmadan çevreye zararı olmadan şehrin enerjisini karşılamak için, tesislerimizin enerji ihtiyacını karşılamak için geliştirdiğimiz projeler. Önemli bir kapasitemiz var. Toplamda 10.5 megavata varan kurulu bir tesisimiz oluyor. Bunların sayısını da arttırmayı planlıyoruz. Suyu kullandığımız tesislerde, güneş enerjisi panelleri için uygun alanlar varsa bunun yatırım geri dönüş hesaplarını da yaparak çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bir arıtma tesisimizin üzerinde de bir hidroelektrik tesisi yapımı gerçekleştiriyoruz. Güneş enerjisi santralleri yatırımlarında projeler daha pahalı olması ile birlikte geri dönüşler daha hızlı oluyor. Bu tesisimiz yaklaşık 14 milyon TL civarında yatırım maliyeti oldu. Ama 2023 yılına kadar bu maliyetinin tamamını karşılayacak kadar bir üretim yapılıyor. Güneş enerjisi santralleri ile ilgili 2 tane daha projemiz var. Hidroelektrik santrallerinde de kapasite sınırına yaklaştık” dedi.

Sanayinin kalbi yüzünü güneşe döndü 5
Sanayinin kalbi yüzünü güneşe döndü 5

“Yenilenebilir kaynaklar Türkiye’nin enerji gücünü arttıracak”

Türkiye’nin yenilenebilir kaynaklar ile enerji piyasasında rekabet gücünü ortaya koyabileceğini ifade eden Başkan Büyükakın, “Biz fosil yakıtlara bağımlı bir ülkeyiz. Doğalgaz, petrolümüz kendi ülkemize yetecek kadar yok. Bunların üzerinden bir enerji üretimi ülkemizin dışa bağımlılığını arttırır. Özellikle enerji maliyetleri açısından rekabet edemeyecek hale getiren bir süreç. Dolayısıyla çeşitlendirilmesi lazım. Özellikle güneş enerjisi santrallerinin arttırılması lazım. Türkiye, güneşe yüzünü döndüğü takdirde hem enerjimizi daha çevreci, yenilenebilir kaynaklarla sağlamış oluruz. Hem de rekabet edilebilir bir enerji üretim kapasitemiz olmuş olur” şeklinde konuştu.

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler