Ana SayfaGündemŞanlıurfa Belediyesi ulaşımda yeni dönem başlattı

Şanlıurfa Belediyesi ulaşımda yeni dönem başlattı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, aldığı 65 adet otobüs ile ulaşımda yeni bir dönemi başlattı. Araçlarda, engelli rampası ve wifi hizmeti de sunulacak.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de nüfus oranına göre toplu taşımada en büyük araç filosuna sahip. Belediyesi, buna rağmen filosunun genişletiyor. Belediyenin yeni aldığı 65 adet otobüs, düzenlenen törenle halkın hizmetine sunuldu. Engelli vatandaşların rahat seyahat edebilmeleri için engelli rampası bulunan ve wi-fi hizmetinin de sunulacağı 20 adet 7 metrelik, 25 adet 12 metrelik ve 20 adette körüklü 18 metrelik otobüsler, şehir içi ulaşımda kolaylık sağlayacak.

Otobüslerin tanıtımı, Haleplibahçe – Şanlıurfa Müzesi önünde düzenlenen törenle yapıldı. Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti teşkilatı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Var gücümüzle çalışıyoruz”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, şehir içi ulaşım sorunlarını ortadan kaldırabilmek için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Nihat Çiftçi, şehir içi ulaşımda her gün ortalama 190 bin kişiye hizmet verdiklerini söyledi. Çiftçi, 13 ilçenin tümüyle kalkınan ve gelişen bir Şanlıurfa için çalıştıklarını dile getirdi. Başkan Çiftçi, “Şanlıurfa, Türkiye’nin nüfus bakımından 9. büyük ili. Bugün TÜİK verilerine göre nüfusumuz 1 milyon 940 bin ve nüfus artış hızı bakımından birinci sıradayız. Bununla birlikte her yıl 58 bin dolayında çocukla bereketli bir şekilde peygamberler şehrinin büyüdüğünü biliyoruz. Aynı zamanda 524 bin Suriyeli kardeşimize de ev sahipliği yapıyoruz. Dolayısıyla bu kadar dinamik olan bir şehrin çok doğaldır ki büyümesi her yönüyle hızlı oluyor. Bizler Büyükşehir kadroları olarak mümkün mertebe bu hıza erişmenin ve sorumlu olduğumuz 13 ilçenin her alanda gelişmesini, kalitesini yükseltebilmenin derdindeyiz” dedi.

“En ucuz ulaşım Şanlıurfa’da”

Çiftçi, Türkiye’deki 30 Büyükşehir arasında en ucuz ulaşımın Şanlıurfa olduğunu dile getirerek, bunu Büyükşehir Belediyesi olarak halka sunduklarını aktardı. Başkan Çiftçi, “Büyükşehir Belediyesi olarak bizim her gün 190 bin canımızı evine, iş yerine, mahallesine zamanında ulaştırma sorumluluğumuz var. Yine Şanlıurfalı kardeşlerimize şunu söylemek istiyoruz. Türkiye’deki 30 Büyükşehir arasında toplu taşımada vatandaşına en ucuz hizmeti sağlayan belediye Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığıdır. Bu önemli ve temel bir hizmettir. Ekonomik durumu yerinde olmayan kardeşlerimiz anlamında, yine muaf tutuğumuz engelli kardeşlerimiz anlamında, yine ücretten muaf tuttuğumuz yaşlı ablalarımız ağabeylerimiz anlamında önemli bir hizmettir” diye konuştu.

“Trabüs projesi sürüyor”

Başkan Çiftçi, Trambüs Birinci Etap Proje çalışmalarını yakından takip ettiğini de belirtti. Çiftçi, “Biz kafa kafaya vererek Şanlıurfa’da hem ulaşım, hem trafik,yol ağları ve park anlamında geleceğe taşımamak adına sorunu kökünden çözeceğiz. Şimdi de Arkeoloji müzesi alanının etrafını saracak, daha sonra Haleplibahçe, tünelden Balıklıgöl havzasından, Haşimiye, Divan yolu ve nihai olarak Şanlıurfalı kardeşlerimizin transfer edildiği her iki merkeze kadar gidecek olan 7 kilometrelik Trambüs Projesi’nde inşaat işine başlanmış durumdayız. Şanlıurfa’ya yakışır bir taşımacılık sistemini şehrimize kazandırmanın derdindeyiz. Tüm hizmetlerimiz Şanlıurfalı kardeşlerimiz içindir. hizmetlerimizin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerinde bulundu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar