Bursa’nın 95’inci Kurtuluş Yıldönümü düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı. Törenlerde, Kılıç Kalkan ekibi ve Mehter tamımı marşlar eşliğinde yürüdü.

Bursa’nın 95’inci Kurtuluş Yıldönümü nedeniyle Valilik ve Büyükşehir Belediyesi tarafından kutlama programı organize edildi. Program, her yıl olduğu gibi bu yıl da renkli görüntülerle başladı. Programa, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu ve protokol üyeleri katıldı. Tophane Saltanat Kapı önünden başlayan kortej yürüyüşüyle kutlamalara start verdi. Protokol üyeleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi üyeleri, kılıç kalkan ekibi ve mehter takımıyla birlikte marşlar eşliğinde Tophane yamaçlarından Atatürk Caddesi’ne indi, Protokol üyeleri, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. Kutlamalar daha sonra Heykel Kent Müzesi önünde kurulan platformda devam etti.

“Anmalar anlamalara açılan kapıdır”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe

Kent Müzesi önündeki törenlerde bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kendilerine 95 yıl önce yaşanılabilir şehir bırakan şehit ve gazileri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi. Altepe, konuşmasında anmaların anlamalara açılan bir kapı olduğunu vurguladı. Başkan Altepe, tarihteki önemli zaman dilimlerinin geleceği inşa çalışmaları anlamında bir yol gösterici niteliğinde olduğunu ifade etti. Tarihi bilmeyen ve ona sahip çıkmayan milletlerin geleceğinin olmayacağının altını çizen Başkan Altepe, bu tip özel günlerin en önemli kazanımının genç nesillerinin bu toprakların nasıl vatan olduğunu öğrenmesi olduğunu kaydetti.

“Geleceğimizi tarihi okuyarak kuracağız”

Altepe, Bursa’nın kurtuluşu gibi özel günlerin milli birlik ve beraberliği sağlayan, güçlendiren özel bir maya olduğunu ifade etti. Başkan Altepe, “Değil mi ki en son yaşadığımız darbe kalkışmasına milletçe 100 yıl öncesinin ruhuyla karşılık verdik. Bu ruhu kaybetmediğimiz sürece, karşımıza çıkabilecek her engeli aşarız. Evet, geleceğimizi tarihi doğru okuyarak kuracağız. Bizler bu gerçekten hareketle, ecdadımızın emaneti olan bu şehri tüm değerleriyle birlikte geleceğe taşıma gayretindeyiz. Bize bu şehri emanet edenler vefa borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz. Hedefimiz; büyük fedakarlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin bu müstesna kentini daha yaşanılabilir kılmaktır” dedi.

İnceleyin:  Soğuk kış günlerini villalarındaki sobanın başında geçiriyorlar

Başkan Altepe, 11 Eylül 1922’de kazanılan zaferin coşkusunu gelecek nesillerin de yaşayacağına değindi. Bursa’nın kurtuluşuna emek veren başka Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitleri saygıyla andıklarını ifade eden Başkan Altepe, “11 Eylül Kurtuluş Günümüz hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

Bursa Mehter Takımı, Arnavutluk ve Kıbrıs gösteri ekipleri, aldıkları sahnelerle kurtuluş coşkusunu ikiye katladı.

Facebook Yorumları