Tekirdağ’ın Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, belediye bütçesini kendi evlerini yönetir gibi yönettiklerini ifade etti. Sarıkurt, kendilerinden sonra geleceklere de yönetilebilir bir belediye bırakmak için mücadele ettiklerini kaydetti.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, gazetecilerle bir araya gelerek, çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sarıkurt, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın bir konferansta sunum yapmak ve Beyoğlu Belediyesi tarafından Çorlu’da verilen iftar yemeği dolayısıyla ilçeye geldiğini anımsattı. Sarıkurt, “Yakın dönemde biliyorsunuz Beyoğlu Belediye Başkanı’nın şehrimize ilgisi çok büyük, sıklıkla geldi. Tabii onlar bizim şehrimizle ilgilendikleri anda biz de Beyoğlu ile ilgilenmeye başladık. Takip etmeye çalıştık. Öyle tahmin ediyoruz dünyaya bakışımız konusunda farklılıklar var. Beyoğlu ilçemiz 8,66 kilometre bir alan kaplıyor. Bizim Seymen Mahallemizin onda biri kadar. Osmanlı’nın başkentinde belediyeciliğin kurulduğu andan itibaren var. Ben hep diyorum ya teknoloji iyi ki var. Tablolarını, faaliyet raporlarını, mizanını bütçesini incelediğimizde şu anlamda söyledim 8,66 kilometreyi bizim belediyemizin en önemli kaynağı yol ve kaldırım faaliyetlerine gidiyor. Halbuki Beyoğlu’nda böyle bir kaynak kullanımının olmadığını görüyoruz. Sosyal ve kültürel belediyecilikte daha ileride. Osmanlı’nın başkentinde ve merkezinde bir ilçeden bahsediyoruz” dedi.

“Onlar borçtan korkmuyorlar”

Sarıkurt, onların tablolarını incelediklerinde borçtan korkmadıklarını gördüklerini ifade etti. Sarıkurt, “Yanlış hatırlamıyorsam kamuya 75 milyon lira borçları var. Özel sektöre emanet hesaplarında 98 milyon lira bir borç var. Biz de borç olmamasının en önemli sebeplerinden bir tanesi de bu bütçeyi kendi evimizi yönettiğimiz gibi yönetmeye çalışmamızdan. Dönem dönem bunun eleştirisi oluyor tabii ki biz de bol bol borçlansak bir kısım sıkıntılar daha hızlı çözümlenebilir. Ama istikbale de bizden sonra gelecek olanlara da yönetilebilir bir belediye bırakmak için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Gaziantep Seyrantepe’ye Yeni İmar Düzenlemesi Geliyor