Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin devrini mevzuata aykırı bulan Sayıştay, zararın Büyükşehir Belediye Başkanı, 12 ilçe belediye başkanı ve 75 meclis üyesinden tahsil edilmesine karar verdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2013 yılında Bursa şehirlerarası terminalini aylık bir milyon 200 bin liraya Burulaş’a 3 yıllığına kiraya verdi. Ancak daha sözleşme süresi dolmadan, 18 Aralık 2014 tarihinde belediye meclisi yeni bir karar aldı. Bu yeni karara göre, kira alınmasından vazgeçildi. Terminal 10 yıllığına brüt hasılatın sadece yüzde 5’i karşılığında Burulaş’a devredildi. Büyükşehir Belediyesinin 2015 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay 6. Daire Başkanlığı, daha önce devlet ihale kanununa göre ihale edilen terminal sözleşmesinin mevzuata aykırı şekilde sonlandırıldığını saptadı. 6. Daire Başkanlığı terminalin işletme brüt hasılatının yüzde 5’i oranında bedel karşılığında Burulaş’a tahsis edilmesini, hukuka aykırı buldu.

Faiziyle birlikte geri alınacak

Sayıştay, Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis kararıyla, kamunun 14 milyon 148 bin 861 lira zarara uğratıldığını belirledi. Sayıştay, paranın faiziyle birlikte kararda imzası olan Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe ile 12 ilçe belediye başkanı ve 75 meclis üyesinden tahsil edilmesine karar verdi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR, KENT MERKEZİNE 54 KİLOMETRE BİSİKLET YOLU YAPIYOR