Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Kyzikos, Antandros ve Daskylein Antik Kentlerinde yapılan kazılara destek verecek.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Kyzikos, Antandros ve Daskylein Antik Kentlerinde yapılan kazılara destek verilmesi için Kazı Başkanlıkları ile ortak hizmet protokolü imzaladı. İmza töreni, Büyükşehir Belediyesi Karesi Toplantı Salonu’nda düzenlendi. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve kazı heyetinde bulunan öğretim üyeleri katıldı.

“Balıkesir en fazla tescilli yapıya sahip 5’inci il”

Protokol imza töreni öncesi konuşan Başkan Uğur, Balıkesir sınırları içerisinde 2 adet milli park alanı, 4 adet tabiat parkı, 75 adet doğal, 222 adet arkeolojik, 11 adet kentsel, 6 adet çakışan sit alanı ve 3124 adet taşınmaz kültür varlığı bulunduğunu söyledi. Uğur, Balıkesir’in 81 il arasında en fazla tescilli yapıya sahip 5’inci sırada olduğunu belirtti. Başkan Uğur, “Ayvalık ilçemiz, bulundurmuş olduğu tarihi, kültürel ve doğal öğeler göz önüne alınarak UNESCO tarafından Ayvalık Endüstriyel Peyzajı” adı altında 2017 yılında Geçici Dünya Miras Listesi’ne kabul edilmiştir. İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığımız Tarihi Kültürel Miras Şube Müdürlüğünün Tarihi Kentler Birliği ile yürüttüğü çalışmalar sonrasında Mayıs ayında birlik meclisinde alınan üyelik kararımızın İçişleri Bakanlığı’nca da onaylanması sonucu belediyemiz Tarihi Kentler Birliği’nin üyesi olmuştur. İlimizde 13 ilçede 27 farklı bölgede yaklaşık 1000 hektara denk gelen alanda koruma amaçlı imar planı yapım çalışmalarına başlanmıştır. Karesi ilçesinde Kazım Özalp Sokağı’ndaki tescilli yapıların restorasyon projeleri ve sokağın sağlıklaştırılması için proje çalışmalarına başlanmıştır” dedi.

“3 ilçede arkeolojik kazı yapılıyor “

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur

Uğur, Balıkesir’de Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen 3 adet arkeolojik kazı olduğunu ifade eden etti. Başkan Uğur, “Bunlardan biri Edremit ilçesinde bulunan tarihçesi milattan önce 2. bine kadar giden mozaikleri ile ünlü Antandros antik kentidir. Troya Kralı’nın oğlu,Roma İmparatorluğu’nun kurucuları Remus ve Romulus kardeşlerin dedesi olan Aeneas savaşı kaybettiklerinde bir koloni ile buraya yerleşip güçlendikten sonra yaptıkları gemilerle yeni bir kent kurmak üzere buradan denize açılmış, Orta İtalya’ya yerleşerek Roma şehrini kurmuştur. Bir diğeri,; Bandırma İlçesine 40 km mesafede Manyas Gölü kıyısında kurulan Pers İmparatorluğu’nun en batı valilik merkezi olan Daskyleion’dur. Kuş Cenneti ve Daskyleion doğal ve tarihi çevre kavramında ele alınan bütünleşmiş iki olgudur. Tüm antik yazarlar bu iki olgunun güzelliğinden bahsetmektedir” diye konuştu.

İnceleyin:  Yunan adaları kapandı gözler Ayvalık'ta!

“En büyük sütun başlığı bulundu”

Uğur, bir başka kazı alanının ise, Erdek ilçesinde bulunan ve görkemli bir antik kent olan Kyzikos olduğunu dile getirdi. Uğur, şunları söyledi:
“İstanbul’a en yakın büyük antik kent olması nedeni ile antik dönemlerde İstanbul’u ele geçirmek isteyenlerin ilk hedefi haline gelmiştir. Dönemin Avrupalı seyyahları tarafından Dünyanın 8. Harikası olarak adlandırılan Kyzikos’ta bulunan Hadrian Tapınağı’nda 2 metre çapında 2,5 metre boyunda Roma Dönemi’ne ait en büyük sütun başlığı bulunmuştur” diye konuştu.Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak her kazı çalışması için 50’şer bin liralık maddi destek sağlayacaklarını açıklayan başkan Uğur ardından kazı heyeteleri başkanları da söz alarak çalışmaları hakkında bilgiler verdiler. Konuşmalar ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Edremit Antandros Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat, Bandırma Daskyleion Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Kaan İren ve Erdek Kyzikos Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Nurettin Koçhan arasında protokol imzalandı.

Facebook Yorumları