Şırnak’ın Cizre ilçesinde polisin yol kontrolü sırasında bir araçta bulduğu 1 aylık yavru aslan, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin bünyesine katıldı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir araç içerisinde bulunan yavru aslan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şanlıurfa Şube Müdürlüğüne bağlı Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine gönderildi. Burada bir süre beslenen ve bakılan yavru aslan, Gaziantep Hayvanat Bahçesine getirildi. Burada da yırtıcılar bölümündeki özel bir bölüme yerleştirilen aslan yavrusu, özel bakıma alındı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, belediye bünyesindeki hayvanat bahçesinde koruma altındaki yavru aslanı ziyaret etti. Şahin, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde sürekli yeniliklere imza attıklarını söyledi. Geçen yıllarda hayvanat bahçesinde doğan dördüz kaplanları basın mensuplarına tanıttıklarını belirten Şahin, “Bugün de bizlere Sayın Bakanımızın (Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu) hediyesi olan bir yavru aslan geldi. Cizre’de araç kontrolü sırasında bulundu. Artık bizim yavrumuz olarak burada ağırlamaya başladık. İsmini basın mensuplarıyla konuştuktan sonra ‘Cesur’ koymaya karar verdik. Erkek aslanımıza ‘Cesur’ ismi çok yakışacak. İnşallah bunun güzel bir şekilde büyüdüğünü hep birlikte takip edeceğiz” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin

Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanı Celal Özsöyler de yavru aslanın bir aylık olduğunu, sütün içine bıldırcın yumurtası ile çocuk maması katarak beslediklerini belirtti. Gece ve gündüz olmak üzere günde 8 kez süt verdiklerini belirten Özsöyler, “Bize geldiğinde psikolojisi biraz bozuktu. Tabi annesinden ayrılmak onu üzmüştü. Biz kendisinin vücut direncini arttıracak vitaminlerle besledik” diye konuştu. Başkan Şahin, daha sonra yavru aslanı severek süt içirdi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Haydi İstanbullular plaja! İBB sezonu açıyor