İstanbul’un Üsküdar Belediyesi, 4 mahalleyi kapsayan büyük bir kentsel dönüşüm atağına başlıyor. Başkan Hilmi Türkmen, projenin Türkiye’ye örnek olacağını belirtti.

İstanbul’un önemli deprem noktalarından biri olması nedeniyle harekete geçen Üsküdar Belediyesi, ilk etapta Yavuztürk, Güzeltepe, Kirazlıtepe ve Sultan Murat Mahalleleri’ni kapsayacak büyük bir adım attı. Uzun süredir vatandaşlar, belediye ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ arasında yapılan görüşmeler sonuçlandırıldı.

“Türkiye’ye örnek olacak”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Türkmen, 4 mahallede başlayan sürecin kendilerine göre en önemlisinin Çamlıca olduğunu belirtti. Türkmen, bu bölgedeki çalışmanın değil Üsküdar’a Türkiye’ye örnek olacağını savundu. Türkmen, “Çok güzel bir mimariyle yeni bir yerleşim yeri planı yapıyoruz. Öyle hazırlandık. Burada önceliğimiz depremsellik açısından biran önce bu dönüşümü gerçekleştirmek. Çünkü İstanbul, Türkiye’de önemli deprem riski taşıyan bölge. Bu binalar 30- 40 senelik binalar. O günün şartlarına göre yapılmış binalar. Artık bu binalarla hayatımızı devam ettiremeyiz. İnsanlar buradaki riskli yapılarda otursun istemiyoruz. Hem riskten kurtarmak hem de Çamlıca Camimizin etrafında güzel bir mimariyle camiye yakışacak, bizim İslam medeniyetimizin merkezi olan bu bölgenin yeniden şekillenmesine hizmet edecek anlayışla burada ilk hamlemizi gerçekleştiriyoruz” dedi.

Örnek dönüşüm törenle başladı

Çamlıca – Kirazlıtepe, Güzeltepe, Sultanmurat ve Yavuztürk mahallelerini kapsayan dönüşümün ilk aşaması, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in katıldığı törenle başlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen

Örnek Dönüşüm hareketiyle birlikte Üsküdar’ın tarihi dokusunu ve eşsiz atmosferini koruyacaklarını dile getiren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Örnek Dönüşüm, titizlikle hazırlanmış bir projedir. Üsküdarımız ve vatandaşlarımız için her konuyu en
ince ayrıntısına kadar düşündük. Bu dönüşümden en çok Üsküdarlı vatandaşların fayda sağlaması en büyük hedefimizdir” diye konuştu.

İnceleyin:  'Engelsiz Yaşam Merkezi' engelleri aşıyor

“Riskli bina sayısı 600 bin civarında”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de, “Doğru işler adına ilk adımı attığımız bir gün. Biliyorsunuz ülkemiz deprem bölgesi. Yüzyıl içerisinde kaybettiğimiz insan sayısı 83 bin, gene 100 milyar üzerinde maddi kayıp var. İstanbul’da deprem riski her an kapıda. Uzmanlar 2030 yılına kadar Marmara açıklarında en az 7 şiddetinde deprem beklendiğini ifade ediyor. Biz de bu sebeple 7.5 milyon bağımsız birimi yaklaşık 15 yıl içinde dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu da yılda 500 bin bağımsız birim demek. Bir finansman modeli de belirledik. Deprem gelmeden önce buna hazır konutlar yapmak istiyoruz. İstanbul’da riskli bina sayısı 600 bin civarında” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları