Üsküdar Belediyesine ait 54 metrelik Üsküdar Valide Sultan Gemisi, üç buçuk ayda 90 bini aşkın vatandaşa hizmet verdi. Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, vatandaşların gemiyle Üsküdar’ı boğazdan izlediğini belirtti.

Üsküdar Valide Sultan Gemisi, ağustos ayından bu yana düzenlenen ücretsiz halk turlarında 90 bini aşkın vatandaşı misafir etti. Üsküdar Belediyesi tarafından yaptırılan 580 yolcu kapasiteli, 54 metrelik Üsküdar Valide Sultan Gemisi, 2 Ağustos 2017 Çarşamba günü tören ile suya indirilmişti.

Boğaz ve Adalar bölgesinde seyir

Halkın ücretsiz olarak faydalandığı Üsküdar Valdie Sultan Gemisi, İstanbul Boğazı ve Adalar bölgesinde seyir yapıyor. Geminin Üsküdar’dan başlayan rotasında Beşiktaş, Dolmabahçe sahil şeridinden Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Anadolu Hisarı bulunuyor.

Üsküdar Belediyesi ayrıca Valide Sultan Gemisi’nde çeşitli kültür ve sanat etkinliklerinin yanı sıra halk ve esnaf buluşmaları düzenliyor. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Üç buçuk aydır durmaksızın hizmet veren Üsküdar Valide Sultan Gemisi’nde bugüne kadar 90 bini aşkın vatandaşımızı yolcu ettik. Bu gemiyle tüm vatandaşlarımız, İstanbul’un en güzel manzarasına, Üsküdar’ı Boğaz’dan izleyerek şahit oluyor” dedi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen

Yerel yönetimler için örnek

Yerel yönetimlerin halkla temas etmesi için yepyeni bir iletişim kanalı oluşturan Üsküdar Valide Sultan Gemisi’nde öğrencilerden esnafa kadar toplumun geniş bir kesimiyle bire bir görüşmek mümkün oluyor. Böylelikle vatandaş keyifli bir Boğaz turu eşliğinde seyahat ederken, aynı zamanda yapılan hizmetler ve kendisine sunulan ayrıcalıklar hakkında bilgi alabiliyor.

Bir yılda inşa edildi

İstanbul liman sınırlarında demir almak üzere Ekim 2015’te tasarımına başlanan geminin inşaatı, 1 Mart 2016 itibarıyla Tuzla Sedef Tersanesi’nde başladı. Türk Loydu Klas Kuruluşu denetiminde inşaatı gerçekleşen Üsküdar Valide Sultan Gemisi, 40 ton yakıt kapasitesiyle çalışıyor ve 12,4 deniz mili hızda servis sağlıyor. 350 m2 kapalı yolcu salonu bulunan gemide ayrıca nikah ve özel organizasyonları gerçekleştirmeye yönelik ekipmanlar da mevcut bulunuyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Üsküdar'da "Temiz Site" etkinlikleri devam ediyor