Süleymapaşa Belediye Başkanı Mehmet Ekrem Eşkinat

Tekirdağ’ın Süleymapaşa Belediye Başkanı Mehmet Ekrem Eşkinat hakkında, 7 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen iddianamede, CHP Süleymanpaşa İlçe Teşkilatının 22 Ekim’deki olağan kongresinde konuşan Belediye Başkanı Mehmet Ekrem Eşkinat’ın sözlerinin, yerel bir gazetede yayımlandığı hatırlatıldı. İddianamede, haber ihbar kabul edilerek resen soruşturma başlatıldığı belirtildi. İddianamede, konuşmanın diğer medya organlarında da yer alarak aleniyet kazandığı kaydedildi.

Mehmet Ekrem Eşkinat, iddianamede yer alan ifadesinde, makam ve kişi belirtmediğini belirtti. Eşkinat, herhangi bir hakaret amacı olmadığını, halkın ayaklanması, şahlanmasından kastının partililerin çalışması olduğunu ve partililere hitap ettiğini anlattı. Eşkinat, ömrünün legal siyasetin içinde
geçtiğini, herhangi bir şekilde halkı sokağa dökmek ya da ayaklandırmak gibi bir amacı olmadığını kaydetti. Eşkinat, çağdaş, demokratik, parlamenter rejimden yana olduğunu dile getirdi. Eşkinat, demokrasiye sahip çıkılmamasının sonucunun faşizm ve diktatörlük olacağını, birlikte mücadeleye sahip çıkılması gerektiğini aktardı.

İddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’in, Eşkinat’tan şikayetçi olduğu belirtildi. İddianamede, Adalet Bakanlığından da “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçuna ilişkin kovuşturma izni alındığı bildirildi. İddianamede, Eşkinat’ın bazı sözlerinin düşünce özgürlüğü ve eleştiri sınırlarını aşarak Erdoğan’a hakaret kastı taşıdığı vurgulandı. İddianamede, bazı ifadelerin ise kin ve düşmanlıkla kongrede bulunanları Cumhurbaşkanı’na karşı ayaklanmaya tahrik ettiği kaydedildi. İddianamede, Mehmet Ekrem Eşkinat’ın “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge Bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarından 2 yıl 2 aydan 7 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Eşkinat, soruşturma kapsamında, savcılıkça alınan ifadesinin ardından Tekirdağ Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmişti. Eşkinat, imza yükümlülüğü şeklinde adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakılmıştı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi yeni başkanı seçti