İzmir’in Sığacık Koyu’nda yapılması planlanan orkinos tesisi için 3 kez verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararı, İzmir 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü, bir şirketin başvurusu üzerine 2010 yılında Seferihisar ilçesi Sığacık Koyu’nda orkinos yetiştirilmesi için ÇED olumlu kararı verdi. Çevreciler tarafından dava açılması üzerine, İzmir 4. İdare Mahkemesi ÇED olumlu kararını iptal etti. Ardından şirket, bir kez daha proje dosyası hazırladı. Şirket, aynı alan için ikinci kez ÇED olumlu kararı aldı. Bu karar da İzmir 1. İdare Mahkemesince iptal edildi. Ancak süreç bununla da bitmedi. Yeni bir başvuru dosyası hazırlayan şirket, orkinos yetiştiriciliği için aynı bölgede üçüncü kez ÇED olumlu kararı aldı. Çevreciler ile şirket arasındaki orkinos düellosu, İzmir 1. İdare Mahkemesine taşındı.

Mahkeme çevrecileri haklı buldu

Mahkeme, çevrecileri haklı bularak ÇED olumlu kararını iptal etti. Ancak şirketin itirazı üzerine dosya Danıştay’a gitti. Danıştay, eksik inceleme yapıldığını belirterek kararı bozdu. Bunun üzerine 1. İdare Mahkemesi 2017 yılının Ocak ayında bölgede keşif ve bilirkişi incelemesi gerçekleştirdi. Yapılan bilirkişi incelemesinin ardından mahkeme bir kez daha iptal kararı verdi. ÇED olumlu kararının iptali, Danıştay 14. Dairesi tarafından da onandı. Yarımada için bir diğer önemli karar da İzmir 1. İdare Mahkemesi’nden çıktı.

Kapasite arttırımı talebine ret

İzmir’in Çeşme ilçesi Ildır koyunda faaliyet gösteren bir şirket ise, ‘Çipura –Levrek Yetiştiriciliği Tür ilavesi, Kapasite ve Alan Artışı’ projesi için ÇED başvurusunda bulundu. Balık çiftliğinin Sığacık’a taşınarak kapasitesini arttırma talebi, İzmir 1. İdare Mahkemesi’nden döndü.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer

“Yargı kararını uygulayın”

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, artık kanunen en üst seviyede haklılıklarını ispatladığını söyledi. Soyer, “Bu projelere neden karşı çıktığımızı hep anlattık. Sığacık Körfezi’nin bu tür
tesislere uygun olmadığını söyledik ve 2010 yılından beri açtığımız davaların tamamını kazandık. Bilirkişi raporları, dava sonuçları gösteriyor ki Sığacık Körfezi orkinos balık yetiştirme tesisi için uygun değil. Mahkeme kararlarının uygulanması yasal bir zorunluluktur” dedi.

İnceleyin:  Burdur Gölü, kurtarılmak için yardım bekliyor: 40 yılda 20 metre çekildi

“Koya yeterince zarar verdiler”

Yüzlerce imza topladıklarını hatırlatan Soyer, bu imzalı dilekçeleri İzmir Valiliği’ne, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ve ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne 16 Mart’ta teslim ettiklerini belirtti. Soyer, tesislerin 9 yıldır koyda faaliyetlerini sürdürdüklerini ve buralara yeterince zarar verdiklerini söyleyen Soyer, 30 günlük yasal sürenin dahi beklenmeksizin tesislerin sökülmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Soyer, “Danıştay’ın ardından gidilecek, başvurulacak başka yer kalmadı. Gerekçeler bir bütün olarak ele alındığında, Sığacık Körfezindeki ardı ardına verilen iptal kararları uygulanması daha da önem kazanıyor. Buradaki kafesler kaldırılarak tesisler sökülmeli ve koydan çıkarılmalıdır. Balık çiftlikleri yapılacaksa Sığacık gibi kapalı bir körfeze değil açık denizlere yapılmalı. Belediye olarak, Yarımada halkı, Seferihisarlılar, sivil toplum kuruluşları, yazarlar hep birlikte mücadele ettik ve başardık. Davayı açtığımız ilk gün söylediğimiz gibi, bu denizleri atalarımızdan tertemiz aldık, gelecek nesillere daha temiz bırakacağız” dedi. Tesisin Sığacık’a taşınmaması için mücadele eden Urla ve Seferihisarlılar, mevcut orkinos ve balık çiftliklerinin de koydan çıkarılmasını bekliyor.

Facebook Yorumları