Ana SayfaGündemMehmet Sekmen: “Milli Değerlerimiz Milletimizin Mefkûresidir”

Mehmet Sekmen: “Milli Değerlerimiz Milletimizin Mefkûresidir”

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, halk edebiyatının en güzel örneklerinden biri olan âşıklık geleneğini gelecek nesillere aktarıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in direktifiyle her hafta çarşamba günü Temelli Kahvehanesi’nde bir araya gelen âşıklar, birlik ve beraberlik Türkülerini seslendiriyor, halk ezgilerini gelecek kuşaklara aşılıyor. Âşıklar İhsan Yavuzer ve Rahim Sağlam ile Mevlüt Mertoğlu ve Ertuğrul İmamoğlu’nun atışmalarını izleyen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, halk ozanlarına milli birlik ve beraberlikle ilgili ayak verdi. Başkan Sekmen’in “Özde birlik, gönülde birlik, milli birlik ve beraberlik” ifadeleriyle Erzurumluları coşturan halk ozanları, deyişlerinde Başkan’a övgüler yağdırdı.

Atışmaların ardından söz alan Başkan Sekmen, konuşmasında, toplumları bir arada tutan bağların kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularından beslendiğini ifade etti. Başkan Sekmen, “Bizi biz yapan değerlerin başında birlik ve beraberlik gelmektedir. Gelenek ve değerlerimiz milletimizin mefkûresini oluşturmaktadır. Bakınız Batı istiyor ki biz bu değerlerden uzaklaşalım. Bu değerlerden kopalım. İşte biz bu değerleri ayakta tutabilmek için gelenek, görenek, edebiyat ve sanatımıza sahip çıkıyoruz. İnanan, milli ve manevi değerlerine bağlı bir gençliği hedefliyoruz” dedi.

2
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in direktifiyle her hafta çarşamba günü Temelli Kahvehanesi’nde bir araya gelen âşıklar, birlik ve beraberlik Türkülerini seslendiriyor.

Âşıklık geleneğinin şehrin en büyük hazinesi olduğunu ifade eden Sekmen, “Halk edebiyatı ve âşıklık geleneği Erzurum’un en büyük hazinesidir. Bakınız Âşık Emrah, Âşık Reyhani ve Âşık Sümmani bu toplumun aynasıdır. Halk ozanlarının deyişleri olan acı, sevinç, mutluluk ve hüzün milli ve ortak paydada dile getirilir” diye konuştu. Başkan Sekmen’in gündeme ilişkin “Bizler terör bitsin dedikçe birileri nefret tohumu saçmaya devam ediyor. Biz diyoruz ki; gelin birlik olalım, hainleri kovalım” ifadelerini saz ve sesleriyle destekleyen halk ozanları atışmalarla izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı.3

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler