Ana SayfaKültür SanatFestival ŞenlikSelimpaşa'da unutulmaz festival

Selimpaşa’da unutulmaz festival

Silivri Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Festivali’nde büyük coşku yaşandı. Renkli ve lezzetli yarışmalar eşliğinde gerçekleştirilen festivalde Sakiler Grubu’nun konseriyle Selimpaşalılar hafızalardan silinmeyecek, unutulmaz bir gece yaşadı.

Silivri Belediyesi, ilçede yetiştirilen doğal ürünleri tüm Türkiye’ye tanıtmak ve ilçenin geleneklerini yaşatmak adına çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda; Silivri Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Festivali büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Selimpaşa Limanı’nda düzenlenen festivale Silivrililer ve Selimpaşalılar adeta akın etti. Festival Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler anısına yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı’yla başladı. Ardından Silivri Dans Topluluğu, Silivri yöresi halk oyunları ile sahne aldı. Daha sonra festival kapsamında ilçede yetiştirilen ürünlerle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Ödül töreninin ardından katılımcılara Silivri Belediyesi tarafından 30 Temmuz’da düzenlenecek olan 17’nci Kavaklı Yenici Mehmet Yağlı Güreşleri’nin video sunumu gösterildi. Eğlencenin doruğa çıktığı Sakiler Grubu’nun benzersiz konseri ise Silivrililere hafızalardan silinmeyecek, unutulmaz bir gece yaşattı.

SELİMPAŞA’NIN EN LEZZETLİ ÜRÜNLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ 

Festival kapsamında gerçekleştirilen Bamya Üreticiliği Yarışması, Topatan Kavunu Yarışması ve Bamya Yemeği Yarışması büyük bir çekişmeye sahne oldu. Selimpaşa Meydanında düzenlenen yarışmanın ödülleri sahnede takdim edildi. Bamya ve Topatan Kavunu Üreticiliği Yarışmalarında birinci olanlara tam altın, ikincilere yarım altın, üçüncülere çeyrek altın ödülü verildi. Bamya Yemeği Yarışması’nda ise birinci yarışmacı gram altın, ikinci gram yarısı, üçüncü gram çeyreği ile ödüllendirildi. Bamya Yemeği Yarışması’nda birinci Ozan Dişisağlam, ikinci Ezgi Gözübüyük, üçüncü ise Zemzem Üveyik oldu. Yarışmacılara ödülleri AK Parti Silivri İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Silivri İlçe Başkanı Zafer Yalçın ve Selimpaşa Mahallesi Muhtarı Hasip Önal tarafından verildi. Bamya Üreticiliği Yarışması’nda birinci Sebahattin Demirel, ikinci Yurdanur Tekin Sevinç, üçüncü Sebahattin Öztürk oldu. Yarışmada dereceye girenler ödüllerini Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, İlçe Tarım Müdürü Nuri Ertuğrul, Silivri Ziraat Odası Başkanı Sabri Özer ve Silivri Tarım Kredi Kooperatifi Asbaşkanı İsmet Yalçınkaya’nın elinden aldı. Topatan Kavunu Yarışması’nda ise birinci Berat Gül, ikinci Güral Özel, üçüncü Serdar Demirel oldu. Dereceye giren yarışmacılara ödüllerini Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Silivri Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı İskender Kuloğlu, Selimpaşa Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Özgür ve Silivri Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Saim Kaygusuz takdim etti. Ayrıca dereceye girenlere Anadolu Hastanesi, Kolan Hastanesi ve Silivri Yaşam Tıp Merkezinden check-up, Silivri Ziraat Odası ve Silivri Tarım Kredi Kooperatifi tarafından para ödülü takdim edildi.

BAŞKAN YILMAZ: “EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ”

Festivalin açılış konuşmasını yapan Başkan Yılmaz, “Geleneksel hale gelen ve 1974 yılından beri yapılan Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Festivali’nde sizlerle bir arada olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Selimpaşa’mızın Kurucu Belediye Başkanı İzzet Gürçay’dan Eşref Balaban ve Ahmet Yağcıoğlu’na, ilk muhtarımızdan şu an görev yapan muhtarımıza kadar Selimpaşa’ya, Silivri’ye hizmet eden herkese şükranlarımı sunuyorum. Biz, tarihiyle, doğasıyla, kültürüyle, inci gibi sahilleriyle ‘Silivri’de Hayat Var’ diyoruz. Gençlerle, kadınlarla, Silivri’de yaşayan hemşehrilerimizle ‘Marka Kent Silivri’ye doğru el ele, kol kola, gönül gönüle yürüyoruz. 84 milyon vatandaşımızın görmek için gıpta ettiği, yaşamak için hayal kurduğu bir şehri yaratmak adına emin adımlarla yol alıyoruz. Göreve geldiğimiz ilk günden beri Silivri için üreteceğimizi, Türkiye için geliştireceğimizi söyledik. 300 dönüm ile başladığımız zirai faaliyetlerde bugün 3.600 dönüme ulaşmış durumdayız. Bu anlamda Silivri, Türkiye’de örnek alınan, öncü ve önder olan bir ilçe haline geldi. Selimpaşa’da daha önce hiçbir kira ödenmeden ekilen, biçilen Silivri Belediyesine ait araziler vardı. Bu duruma bir dur dedik. Bu araziler Silivrililerin, Selimpaşalıların, kadınların ve genç çiftçilerin dedik. Arazilerimizi ücretsiz bir şekilde 5’er dönümlük dilimlerle Silivri’de, Selimpaşa’da yaşayan kadınlarımıza ve genç kardeşlerimize tahsis ettik. Bugün ise o arazilerde ekilen, dikilen topatan kavunları ve bamyalar ile karşınızdayız. Bu arazilerde ekilen ürünler artık eskisi gibi toptancıya verilmiyor. Aradan aracıları çıkardık. Bu ürünler artık Silivri’nin, Selimpaşa’nın köy pazarlarında satılıyor. Üretici ile tüketici buluşuyor ve eli nasırlı çiftçilerimiz alın terinin karşılığını alıyor. Size söz veriyorum; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiç yüksünmeden, hiç yılmadan çalışmaya, Silivri’de alın terine sahip çıkmaya devam edeceğim.” ifadelerini kullandı.

“BİZİM TABİATIMIZDA AŞKLA, HEYECANLA ÇALIŞMAK VAR”

Selimpaşa Mahallesi’ne yapılan hizmetler hakkında bilgiler veren Volkan Yılmaz, “Selimpaşa’da yapmış olduğumuz bazı çalışmaları çok kısa bir şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum: Selimpaşa Sağlık Ocağımızın bakımını, onarımını ve tadilatlarını bitirdik. Yoğurthane bölgesinde sağlık ocağımızın yerini Sağlık Bakanlığına tahsisini gerçekleştirdik. Yavuz Selim İlköğretim Okulumuzun kütüphanelerinin ve müzik odasının yapımını tamamladık. Nişantaşı Üniversitesi ile bir Güzel Sanatlar Akademisini gençlerimizin kullanımına açtık. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun takdirleri ile Şehit Emin İpşir Polis Merkezinin açılışını gerçekleştirdik. 7.000 m² alanda güneş enerji sistemi olan Kapalı Pazar ve Çok Amaçlı Etkinlik Alanının yapımına devam ediyoruz. 1. Sınıf Atık Getirme Merkezimizi Selimpaşa’ya kazandırdık. Yeşilay Danışma Merkezini hayata geçirdik. Silivri Belediyesine ait üç binayı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın İlçe Müdürlüğüne tahsis ettik. Kadir Has Üniversitesi ile bir teknopark yapımı konusunda anlaşmaya vardık. 1 Ağustos’tan itibaren de Kadir Has Üniversitesi ile ücretsiz bir dil okulunun programına başlıyoruz. Gençlerimizin üniversite sınavına giriş ücretlerini karşıladık. Yine, Milli Savunma Üniversitesi sınav giriş ücretlerini biz ödedik. Üniversiteye başlayan bütün öğrencilerimize 500’er lira destek ödemesi gerçekleştirdik. Selimpaşa’da 12 adet çocuk parkının ışıklandırması ve kamera sistemlerinin yapımını tamamladık. Sadık Özgür Parkına basketbol sahası kazandırdık. Selimpaşa Meydan Mahallesi’ne bir basketbol sahası inşa ettik. Bütün parklarımızda ücretsiz WİFİ uygulaması başlattık. Yeşil alanlara 10.000 m² otomatik sulama sistemi kurduk. 18 parkın yapımını tamamladık. Belde’nin cadde ve sokaklarında sokak iyileştirme faaliyetlerimize devam ediyoruz. Selimpaşa’mıza 30 bin ton asfalt serimi gerçekleştirdik. 18.000 m² kaldırım, 55.000 m² yol iyileştirmesi, 1.600 m² de yeni yol imalatı yaptık. İftar ve sahur programlarında sizlerle beraber olduk. Tüm ihtiyaç sahibi ailelerimizin çocuklarına bayramlık kıyafetlerini aldık. Aslında festivallerde yaptıklarımızı anlatmak hiç adetim değildir. Bunları niye anlattım? Bazı kafaların artık Silivri’de iş olduğunu, icraat olduğunu anlamaları gerekiyor. Şimdi buradan yüksek sesle söylemek istiyorum: Bizim tabiatımızda yalan yok. Bizim tabiatımızda tembellik yok. Bizim tabiatımızda riya yok, fitne yok, fesat yok, topu taca atmak yok. Mazeret üretmek yok. Bizim tabiatımızda ne var biliyor musunuz? Hasbilik var, halisane düşünce var, dürüstlük var, ahlak var. Aşkla ve heyecanla çalışmak var. Buradan size yemin olsun, ant olsun! Bu kardeşiniz, bu ağabeyiniz, bu evladınız görev süresi boyunca hep sizin hizmetkârınız olmaya, 7/24 aşkla Selimpaşa’ya, Silivri’ye hizmet etmeye devam edecek.” dedi.

TOĞAN: “SELİMPAŞA, İSTANBUL’UN EN GÜZEL BELDELERİNDEN”

Yılmaz’ın ardından bir konuşma yapan Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, “Selimpaşa, İstanbul’un en güzel beldelerinden bir tanesi. Özellikle gençlere seslenmek istiyorum: Selimpaşa’nın kıymetini bilin! Toprağıyla, deniziyle, kültürüyle, tarihiyle; beldenize, toprağınıza ve ürünlerinize sahip çıkın! Türkiye’nin dört bir yanını gezmiş biri olarak söylüyorum: böyle bir beldenin, böyle bir toprağın çok yerde eşi benzerini bulamazsınız. Son yıllarda hükümetimiz, yerel idaremiz ve belediyemiz buraya birçok yatırım yapıyor. Ben de bu vesileyle hem Silivri’mize hem de Beldemize bu yatırımların gelmesinde emeği olan herkese ve Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz’a teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Belde’de 10. kez yapılan Topatan Kavunu ve Bamya Festivali’ne; MHP Genel Başkanı Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve vatandaşlar katıldı.

Sosyal medyada bizi takip edin:

►Instagram: https://www.instagram.com/ozelkalemde…

►Twitter: https://twitter.com/ozelkalemdergi

►Facebook: https://www.facebook.com/ozelkalemdergi/

Özelkalem Türkiye’nin Yerel Yönetim Ağı

Özelkalem Dergisi’ni okumak için

 ►Abone ol

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla