Ana SayfaEkonomiTarihi bina küle döndü

Tarihi bina küle döndü

Bursa’da 150 yıllık tarihe sahip dönence düğün salonu ve kafe olarak bilinen tarihi yapı alevlere teslim oldu. Tarihi yapı ile birlikte bir çok kişinin anıları da küle döndü.

Edinilen bilgiye göre, sabah saat 05.23 sularında Osmangazi İlçesi, Yahşibey Mahallesi Bozkurt Caddesi üzerindeki Dönence kafe olarak bilinen 150 yıllık yapıda yangın çıktı. Çevredeki vatandaşların ihbarı neticesi olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi ve polis sevk edildi. Yükselen alevleri evlerinin camlarından izleyen yakın çevredeki vatandaşlar bina ile birlikte küle dönen anılarını söndürebilmek için sokağa koşup yardım etmeye çalıştı.
İhbardan 5 dakika sonra 5 araçla yangına müdahale eden itfaiye ekipleri 1 saatlik çalışmanın ardından yangını kontrol altına aldı.

Tarihi bina küle döndü
Tarihi bina küle döndü – ozelkalem.com.tr

Tarihi bina ile birlikte anılar da küle döndü

Bursa’da bir zamanlar seçkin ailelerin düğünlerinin yapıldığı, kafeteryasında 1980 ve 1990 yıllarının gençlerinin hoşça vakit geçirdiği Dönence Kafe’nin yanmasıyla birlikte binlerce Bursa’lının hatıraları da küle döndü. Tarihi mekan bir dönem ortakları arasındaki anlaşmazlıklar sebebiyle kebapçı olarak işletilmiş firmanın kapanmasıyla birlikte uzun bir dönemdir de boş olarak duruyordu. İtfaiye ve polisin yangınla ilgili soruşturmasının sürdüğü öğrenildi.


Evlerin içinde kalan tarihi kiliseye kültürel varlık tescili
AW067929 05

Kiliseye kültürel varlık tescili

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa’nın Orhangazi ilçesinde evlerin arasında kalan bir kilise kalıntısını, ‘kültürel varlık’ olarak tescil etti ve restorasyon süreci başlattı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 24 Haziran 2020 tarihinde yapılan toplantısında, Orhangazi’ye bağlı Yenigürle’den bir dosya da karar altına alındı. Söz konusu dosya, Orhangazi Belediyesi’nin mülkiyetine ait, mevcut sit alanlarının dışında kalan metruk kilise ve müştemilatını konu ediyor. 2017 yılına dayanan dosyanın değerlendirme görüşmeleri sonucu, tarihi kilise ve kalıntılarının hakkında ‘Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı’ kararı alındı.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler