Ana SayfaMimariTARİHİ ÇARŞI YENİDEN HAYAT BULUYOR

TARİHİ ÇARŞI YENİDEN HAYAT BULUYOR

Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın en eski çarşılarından biri olan Tahtakale Çarşısı’nın yenilenmesi için çalışma başlattı. Tarihi çarşıyı eski ihtişamlı günlerine kavuşturacak olan cephe sağlıklaştırma ve zemin kaplama çalışmaları kapsamında ilk harcı döken Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Tahtakale Pazarı’nın Bursa’nın en önemli ekonomik merkezlerinden biri olacağını söyledi.

tahtakale-8

Tarihi ve kültürel mirasının ayağa kaldırılıp yaşatılması adına birçok ciddi çalışmaya imza atarak, Bursa’nın UNESCO dünya mirası listesine girmesinde önemli bir paya sahip olan Osmangazi Belediyesi, geçmişi Çelebi Mehmet dönemine uzanan tarihi Tahtakale Çarşısı’nı yeniliyor. ‘Tahtakale Çarşısı İç Avlu Cephe Sağlıklaştırma ve Zemin Kaplaması’ projesi kapsamında bölgedeki 54 dükkanın cephesi yenilenecek. Dükkanların yağmur iniş boruları ve olukları, pencere ve kapı doğramaları ile cephe boyaları yenilenecek. Çarşının iç avlusunun bin 500 metrekarelik zemin kaplaması gerçekleştirilecek, 24 pazar tezgahının açılır kapanır tenteleri yapılacak. 300 gün içerisinde bitirilmesi planlanan çalışmalar için yaklaşık 3 milyon 116 bin TL’lik bir bütçe kullanılacak.

tahtakale-Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ev sahipliğinde düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, 23. Dönem AK Parti Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak, Bursa Tarihi Çarşı Hanlar Birliği Başkanı Muhsin Özyıldırım, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve davetliler katıldı.

DÜNDAR: “TARİHİ MİRASA SAHİP ÇIKMANIN ÖNCÜSÜ BİZİZ”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, törende yaptığı konuşmada “Osmanlıyı kuran tarihi bir şehirde yaşıyoruz. Tarihi mirasın ayağa kaldırılması ve gelecek nesillere aktarılmasına büyük önem veriyoruz. Tarihi mirasa sahip çıkma konusunda yaptığımız çalışmalar ile bu güne kadar 6 ödül aldık. Projelerimiz, Tarihi Kentler Birliği vasıtasıyla diğer belediyelere de aksettiriliyor, örnek oluyor. Belediyeler bizlerden teknik bilgiler alarak kendi bölgelerindeki tarihi mekanların restore edilmesi için çalışmalar başlatıyor. Tüm bu çalışmaların öncüsü Osmangazi Belediyesi’dir. Bu konuda ilk adım Osmangazi’de atıldı. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin neresine bakarsak bakalım Osmangazi Belediyesi’nin imzası vardır. Uluçarşı’yı çöküntü halinden kurtarıp modern bir hale getirdik. Esnafımızla birlikte hem geçmişteki kurumu ayağa kaldırıyor, hem de günümüzdeki alış veriş anlayışını geçmişle birleştirerek günümüze taşıyoruz. Nilüfer Köylü Pazarı, yine o bölgemizde yaptığımız önemli bir çalışma. Ulucamii Caddesi, Ünlü Cadde ve İvazpaşa Meydanı’nı yeniledik. Bu çalışmalarla birlikte İç Fidan Han’ı gün yüzüne çıkartıyoruz” dedi.

DÜNDAR: “TAHTAKALE TİCARETİN MERKEZİ OLACAK”

Hanlar Bölgesi’nin, Osmanlı ekonomisinin temelinin atıldığı yer olduğunu ifade eden Başkan Dündar, “Bu temel o kadar sağlam atılmış ki, bugün halen dimdik ayakta. Son 15-20 yıl içerisinde birçok AVM açıldı ancak bu AVM’lerin de modası geçti. Tarihi çarşılar yeniden ayağa kalktı. Bu, biz belediyelerin Tarihi çarşılara sahip çıkmasından kaynaklanıyor. Tarihi çarşılarımızdan biri olan Tahtakale Çarşısı da Bursa için büyük önem taşıyor. Burası zamanın etkisiyle eskimiş ve çöküntü halini almaya başlamış. Tahtakale Çarşısı’nın yenilenmesi için uzun zamandır projeler üretiyoruz. Burada eski ile yeni birbirine karışmış durumda. Asıl amaç yenilemeyle birlikte bölge esnafının ticari aktivitesini de korumak. Çalışmalarımız bitiğinde burası bir cazibe merkezi olacak. Uludağ bölgesindeki köylerin ticaret merkezi halini alacak. Uludağ köylerinde yetişen taze sebze meyveler burada doğrudan üreticiden tüketiciye ulaşacak. Bizlerin tün dünyaya örnek bir ahilik geleneğimiz var. Kendi kültürümüz ve inancımız çerçevesinde oluşturduğumuz alış veriş anlayışına bağlı kalırsak bizim ticaretimiz artacaktır. Tahtakale Çarşı da yenilenen yüzüyle ticari hareketliliğin yaşandığı en önemli noktalardan biri olacaktır” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık da, Osmangazi’nin sembolü olan çınar ağacının kökleri gibi tarihimize tutunuyoruz. Tüm Bursa’da tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz. Bu çalışmaların öncüsü de Osmangazi Belediyesi’dir. Ben Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar ve çalışma arkadaşlarını bu önemli çalışmalarından dolayı kutluyorum” dedi.

tahtakale-5-

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla