Ana SayfaTurizmAntalya Belediyesi tarihi eserleri gün yüzüne çıkartıyor

Antalya Belediyesi tarihi eserleri gün yüzüne çıkartıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Mimarlar Odası arasında, kentteki tarihi ve kültürel eserlerin gün yüzüne çıkarılması amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Mimarlar Odası arasında kent merkezindeki tarihi mahallelerde yer alan eserlerin gün yüzüne çıkartılması ve kullanıma sunulması konusunda iş birliği protokolü imzalandı. Protokol töreni, Antalya Büyükşehir Belediyesinde yapıldı. Protokolü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Özge Köksal imzaladı.

“Son derece anlamlı bir protokol”

Son derece anlamlı bir protokolü imzaladıklarını belirten Başkan Türel, “Antalya Türkiye’de turizmin başkenti ve dünyada en önemli turizm destinasyonlarından bir tanesi. Antalya’da turizmle ilgili çok önemli bir başarı öyküsü yazılıyorken bunu çok daha ileri noktalara taşımak gibi bir hedefimiz var. Dolayısıyla ürün çeşitliliğini sağlamak bu noktada en büyük hedeflerimizden bir tanesi. Ve ürün çeşitliliğini sağlıyorken Antalya turizminin sadece deniz, kum, güneşten ibaret olmadığını, tarihi ve kültürel varlıklarıyla birçok önemli zenginliğe sahip olduğunu hep ifade ettik. Özellikle kent merkezinde tarihi değeri olan mahallelerimizin bu özellikleri ile yerli ve yabancı turistlere sunulması önem arz ediyor. Bildiğiniz gibi Balbey Projemizde kentsel yenileme noktasında çok önemli bir mesafe kaydettik. Ama Balbey gibi Antalya’nın birçok mahallesi var. İşte şimdi bu mahallelerdeki tarihi ve kültürel eserlerimizin de gün yüzüne çıkartılması ya da gün yüzüne çıkartılamasa bile farkındalık bilincinin geliştirilerek kullanıma sunulması hususu işte bu protokol kapsamında ele alacağımız en önemli konulardan bir tanesi. Bunu inşallah Mimarlar Odamızla başaracağız” dedi.

“Örnek bir protokole imza attık”

00002

Mimarlar Odası Başkanı Özge Köksal ise, örnek bir protokole imza attıklarını kaydetti. Köksal, “Büyükşehir Belediyemizle Türkiye’de emsal teşkil edecek birçok projemiz var. Antalya’yı kültürü, gelenekleri, doğal güzellikleriyle daha geniş bir perspektiften bakarak dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz. Bugün imzaladığımız protokolle de bu anlamda da kent merkezinde, Antalya’nın çekirdeğini oluşturan Yat Limanı, Kaleiçi Balbey Mahallesi, Haşim İşcan Mahallesi, Kalekapısı’nda sivil toplum yapılarının, tarihi antik dönemden bu döneme kadar gelen tarihi ve kültürel yapıların ayağa kaldırılması, envanter içerisinde daha evvelki yıllarda tespit edilmişlerin tekrar gözden geçirilip kullanıma sunulması, turizme hizmet eder şekilde alt yapısıyla üst yapısıyla daha modern ve çağdaş bir şekilde hayata geçirilmesini hedefliyoruz. Böylece kent içi turizmin hareketlenmesini, esnafımızın turizm gelirlerinden hak ettikleri payı alabilmelerini amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla