Aydın’ın Kuşadası ilçesinin simge yapılarından olan Tarihi Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, kent müzesine dönüştürülecek.

Kuşadası’nda mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, kent müzesine dönüştürülecek. Geçen yıl Kervansaray’ı kiralayan Kuşadası Belediyesi tarafından Prof. Dr. Metin Sözen danışmanlığında kurulacak kent müzesi için bir uzman ekip oluşturuldu. Bu ekip, bir süredir ‘Tarihi Kervansaray’ın nasıl bir müzeye dönüştürüleceği’ konusunda yürüttüğü çalışmalarını son aşamaya getirdi.

“4 milyon TL harcanacak”

Tarihi kervansaray’da düzenlenen toplantıyla sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ile turizmcilere bu çalışmayla ilgili sunum yapıldı. Toplantıya, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Yılmaz Akkan, Kadı Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Mercangöz, çeşitli üniversitelerden bilim insanları, Belediye Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile turizmcilerin katıldı. Toplantıda konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, müzenin yaklaşık 4 milyon liralık harcama ile önümüzdeki yıl haziran-temmuz aylarına kadar tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

“Tarih ile teknoloji harmanlanacak”

Kayalı, Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından 1618 yılında yaptırılan kervansarayda oluşturulacak müzenin antik çağlardan günümüze Kuşadası ve çevresindeki tarihi ve kültürel zenginlikleri barındıracağını kaydetti. Kayalı, ilk iş olarak Avrupa Müzeler Birliğine üye olacaklarını söyledi. Başkan Kayalı, “Kent müzesinin oluşturulması için uzmanlar yaklaşık 600 sayfalık senaryo hazırladı. Bu senaryo çerçevesinde yol haritası çizildi. 10 kişilik gruplar halinde gezilebilecek Kent Müzesi bünyesinde antik dönemden bugüne Kuşadası’nı anlatan harita odaları olacak. Antik sergileme alanlarının yanında 360 derece antik dönem animasyonları, üç boyutlu hologramlar, tarihi görseller kullanılacak. Sadece bir dönemin anlatıldığı değil, Kuşadası ve çevresinin antik çağlardan günümüze anlatıldığı bir müze olacak” dedi.

Başkan Kayalı, tamamlandığında müzenin yaklaşık 2 saatte ancak gezilebileceğini de kaydetti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Aydın Büyükşehir, Nysa Antik Kenti için tanıtım atağına geçti