Ana SayfaGündemTarihi Konut Agora İzmir'de Yeniden Yaşam Bulacak

Tarihi Konut Agora İzmir’de Yeniden Yaşam Bulacak

Tarihi konut Agora İzmir’de yeniden yaşam bulacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin korunarak günümüze ulaşmış eski mahallelerinden Pazaryeri’nde tarihi bir evi restore ediyor. Restorasyonun ardından yapı Agora Bir Arada Yaşam Atölyesi’nin kullanımına açılacak.

Pazaryeri’nde restorasyon çalışmaları sürüyor
Pazaryeri’nde restorasyon çalışmaları sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarihi kent merkezini canlandırmak için önemli yapıların restorasyonunu sürdürüyor. Özgün plan, mimari ve süsleme özelliklerini büyük ölçüde koruyarak günümüze ulaşmış Pazaryeri Mahallesi 1550 ada, 15 parseldeki konut aslına uygun olarak restore ediliyor. Çalışmaların Haziran 2020’de tamamlanması planlanıyor.

Tarihi konut Agora Bir Arada Yaşam Atölyesi olacak

Restorasyonun ardından yapı Agora Bir Arada Yaşam Atölyesi’nin kullanımına açılacak. Atölye 2016’dan bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Müdürlüğü tarafından bir arada yaşam kültürünü oluşturmaya katkı sağlamak amacıyla çalışmalar yürütüyor. Pazaryeri Mahallesi 16. yüzyılda yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmıştı. Mahalle  20. yüzyılın başlarına kadar Osmanzadeler, Kapanizadeler, Carfi Ailesi gibi İzmir’in köklü ailelerine ev sahipliği yapmıştı.

Kemeraltı’na özel lojistik planı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı Çarşısı’na özel lojistik plan hazırladı. Trafik dolaşım planı etap etap hayata geçirilecek; yük taşımacılığı ve yaya hareketliliği daha sağlıklı bir hale getirilecek. Farklı sektörlerden yaklaşık 15 bin işyerinin bulunduğu, dünyanın en büyük açık hava çarşısı unvanına sahip Kemeraltı her gün binlerce kişiyi ağırlıyor. Yükleme ve boşaltma işleri ile mal ve hizmet akışı n edeniyle oluşan araç trafiği de çarşının lojistik yükünü artırıyor.İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı’ndaki yoğun trafiği daha düzenli bir hale getirmek için bir Lojistik Planı hazırladı. İzmir Tarihi Kent Merkezi Sürdürülebilir Lojistik Planı’nın hazırlanmasında önce bölgenin mevcut yük ve yaya hareketleri, çözüm gerektiren konular tespit edildi. Belirlenen 15 noktada yük trafiği sayımları yapıldı, uygun park yerleri ve depolama alanları tespit edildi. Ayrıca 30 kurum ve kuruluşla görüşüldü, plana katkı sağlayabilecek bilgi, belge ve görüşler alındı. İşyeri, konut, yaya ve sürücüleri içeren anketler de yapıldı.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler