Tarihi Sinop Kalesi ve üzerine yapılan evler.
Tarihi Sinop Kalesi ve üzerine yapılan evler.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan tarihi Sinop Kalesi, yıllar önce üzerine inşa edilen ve yıkım için kamulaştırılması gereken “kalekondu”lardan kurtarılmayı bekliyor.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan tarihi Sinop Kalesi, üzerine inşa edilen ve tapuları bulunduğu için yıkılamayan deniz manzaralı beş “kalekondu”nun kamulaştırma bedeli her geçen yıl artıyor. Milattan önce 7’nci yüzyılda şehri korumak amacıyla göçmenler tarafından inşa edildiği düşünülen, 370 metre uzunluğunda, 30 metre yüksekliğindeki tarihi kalenin surları, geçmişin izlerinin yanı sıra halk arasında “kalekondu” olarak bilinen evlerin yükünü de taşıyor. Tarihi kalenin surları üzerine inşa edilen beş ev, kamulaştırma bedelleri ödenemediği için yıkılamıyor.

“Sorun uzun yıllara dayanıyor”

Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, “kalekondu” sorununun uzun yıllara dayandığını söyledi. Ergül, kendisinin görev süresinden önceki dönemde bazı çalışmaların yürütüldüğüne ancak bunlardan bir sonuç alınamadığına işaret etti. Ergül, evlerin kamulaştırma bedellerinin ise her geçen yıl arttığını belirtti. Ergül, tarihi surların üzerindeki evlere ilişkin 2009 yılında göreve gelmesinin ardından bir çalışma yaptığını anlattı. Ergül, “Söz konusu çalışma halihazırda kasamızda duruyor” dedi.

“40-50 yıl önce yapılanları da var”

Ergül, o dönem yaptıkları çalışmada surlar üzerine inşa edilen evlerin kamulaştırma bedellerinin 3 milyon 800 bin lira civarında olduğunu aktardı. Ergül, “Evler arasında 40-50 yıl önce yapılanları da var. Yapılmasa iyiymiş ama demek ki o zaman tarih bilinci öyleymiş. Daha önce belediye olarak bir kamulaştırma çalışması yaptık. O zamanki değerleri 3 milyon 800 bin lira civarında idi. Şimdi geldiğimiz noktada aynı evlerin kamulaştırma bedelleri için 6 milyon liraya ihtiyaç duyuluyor” diye konuştu.

“Parasını vermek de gerekiyor”

Ergül, ne pahasına olursa olsun tarihi surların üzerinin açılması gerektiğini ancak belediye olarak kamulaştırma bedellerini ödeyecek güçte olmadıklarını ifade etti. Ergül, “Ama biliyorsunuz birçok şey ekonomiye dayanıyor. Vatandaşa oradan ‘git’ derken parasını da vermek gerekiyor. Açıkça söylemek gerekirse bizim şu an o surların etrafını açacak bir gücümüz yok. Kültür ve Turizm Bakanlığına bu yöndeki taleplerimiz devam ediyor, etmeye de devam edecek. İnşallah devletimizin gücü buna cevap verir” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  "SANAT-SİNEMA-MÜZİK SOKAKTA"