Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın çok önemsediği projelerin başında yer alan tarihi Taş Mektep binasının restore edilmesi için çalışmalar başladı.

Eski Tirilye Belediyesi tarafından 2013 yılında satışa çıkarılan ve Mudanya Belediyesi tarafından satışı durdurulan Tirilye ve Mudanya’nın en önemli tarihi yapılarından biri olan Taş Mektep binası, Mudanya Belediyesi tarafından restore ediliyor. Mudanya Belediyesi tarafından Bursa Valiliği’ne sunulan restorasyon projesi onaylanan tarihi bina için ihale hazırlıkları
başladı. Tarihi binanın halka kazandırılması için çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdüren Mudanya Belediyesi binayı eski ihtişamına kavuşturarak, yeniden günümüze kazandıracak.

“TAŞ MEKTEP’İ İNSANLIĞA KAZANDIRACAĞIZ”

Göreve geldiklerinde üzerinde satış kararı bulunan tarihi binanın aldıkları meclis kararı sonrası satışını kaldırdıklarını belirten Türkyılmaz, “Restorasyon çalışmaları ardından tarih turizmi açısından önemli bir adımı atmış olacağız. Gerek kültürel ve gerekse sosyal açıdan tarihi Taş Mektebimizi, yeniden Mudanya’mıza, Tirilye’mize ve insanlığa kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

“TARİHİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

2Gerçekleşecek çalışmaları çok önemsediğini ve verdikleri sözleri teker teker yerine getirdiklerinin altını çizen Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Taş Mektep Tirilye ve Mudanya’ya ait tarihi bir mirastır. Bizlerde bu tarihi değerimizi satarak değil, restore ederek sahip çıkıyoruz. Bu değerli yapılarımızı günümüze kazandırdığımız zaman ilçemizin turizm ile
kalkınmasına büyük katkı sağlamış olacağız” dedi.

TAŞ MEKTEP: 1839 yılında yürürlüğe konulan Tanzimat Fermanı’yla başlayan Osmanlı 1Devleti’nin siyasal, toplumsal ve ekonomik yapısını batılı anlamda düzenlemeyi hedefleyen reformlar sürecindeki modernleşme hareketlerinin simgesi olarak inşa edilen pek çok okul binasından biri de Taş Mektep’tir. Mudanya’nın bugünkü Tirilye Mahallesi’nde doğan ve Yunanistan’da eğitim gördükten sonra metropolit olarak Türkiye’ye dönen Chirisostomos tarafından 1904 – 1909 yılları arasında yaptırılan Taş Mektep, Mudanya’nın Tirilye Mahallesi’nin en görkemli yapılarındandır. Döneminin batı mimarisini yansıtan neo-klasik tarzda bir yapıdır. Binanın üzerindeki bir taş oymadaki yazıda “M. MYPIDHS APXITEKTWN 1909” (M. Miridis Arhitektoğn 1909) ifadesinden mimarı ve yapım yılı anlaşılabilir.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bursa hem borçlarını ödeyecek hem de yeni yatırımlar yapacak