Trabzon
Trabzon

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la telekonferans yöntemiyle ilgili bir araya gelerek, kentin turizmi ile ilgili yaptıkları çalışmaları anlatırken, istedikleri projeler hakkında bilgi verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıda AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Bahar Ayvazoğlu, Adnan Günnar, Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve AK Parti İl Başkanı Haydar Revi ile bir araya gelerek kentin turizmi ile ilgili projeleri değerlendirdi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu

“Uzungöl’e ayrı bir önem veriyoruz”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, yılda yaklaşık 3 milyon kişinin ziyaret ettiği Uzungöl’ün kentin turizmi açısından en önemli merkezlerinden biri olduğunu belirterek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın desteğiyle Uzungöl’de sonbaharda yapımına başlanacak toplam 12 milyon liralık üstyapı çalışması gerçekleştiriyoruz. Kullanımdan dolayı çok yol, kaldırım, tretuvar, peyzaj, ışıklandırma gibi çok eskiyen alanlar var. Büyükşehir olarak ayın 30’unda projenin ihalesini yapıyoruz.  Uzungöl’e ayrı bir önem veriyoruz” diye konuştu.

uzungöl
Uzungöl

Sümela’da en büyük sorun trafik

Sümela Manastırı ve Altındere Vadisi’nde yapılan çalışmalarla ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “Orada en büyük problemlerden biri trafik. İnsanlar kendi özel araçlarıyla yukarıya çıkıyorlar. Herkes her tarafa park ediyor ve içinden çıkılmaz bir hal meydana geliyor. Sümela ile alakalı Vali Bey ile planlama yaptık. Bölgede bulunan geniş alanları otopark olarak düzenledik. Hem büyük otobüsler için hem de küçük araçlar için park alanları oluşturduk. Ayrıca paralel bir yol alternatifimiz var. Dolayısıyla burada tek yön uygulama yapacak bir duruma geliyoruz. Aşağıda araçlar park edecek biz de Büyükşehir olarak ziyaretçilerimizi kendi araçlarımızla birlikte yukarıya çıkarmayı planlıyoruz. Yine Büyükşehir olarak sosyal tesislerin de yapımına da başladık. İncelemelerimizde Karayolları’nın yol ve manastırdaki restorasyon çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiğini gördük.  Sümela Manastırı UNESCO’nun Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne alınması bizim için turizmi için çok önemli.  Önümüzdeki yıllarda buna yönelik bir çalışma başlatmak istiyoruz. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın tecrübesine ihtiyacımız var. Beraber çalışalım, bize yön verin. Biz yerelde bu ekipleri oluşturalım ve tecrübenizden yararlanalım” ifadelerini kullandı.

İnceleyin:  Sümela'nın Aya Varvara Kilisesi turizme kazandırıldı
Sümela manastırı
Sümela Manastırı

Kültür merkezi olmayan tek şehir

Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültür merkezi olmayan neredeyse tek şehrin Trabzon olduğunu vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Benim bildiğim başka bir şehir yok. Şu anda Trabzon’da tüm kültürel faaliyetler ve nikahlar dahil Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde yapılıyor. Maalesef orası artık bu yükü kaldırmıyor. Trabzon önemli bir kültür ve sanat şehri. Gerçekten yetişemiyoruz, yetiştiremiyoruz. O bakımdan ben direkt Kültür ve Turizm Bakanlığı yapsın demiyorum ama bildiğim kadarıyla yerel yönetimlerle yüzde 50 yüzde 50 bir iş birliği programınız var. Biz Büyükşehir olarak projesini hazırlayalım. Uygun görürseniz önümüzdeki yıl en azından bu iş birliğinden yararlanmak istiyoruz.  Bununla birlikte yeni bir kütüphaneye ihtiyacımız var. Şu anda Atapark’ta bir tane kütüphanemiz var. Toplam 140 kişi kapasiteli ve fiziki durumu yetersiz. Trabzon’da Kültür ve Turizm Bakanlığımızın şehrimizin büyüklüğüne uygun bir kütüphanesi yok. Tabi ki hemen yapılsın demiyoruz ama şehrimize yakışan bir kütüphanenin planlar arasına alınmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

“Sümela’yı 2022’ye listeye ekleyelim”

Başkan Zorluoğlu’nun taleplerini dinleyen Bakan Ersoy da, “Sümela’nın kalıcı listeye alınması konusunda Bakanlık olarak destek veririz ancak biliyorsunuz yılda bir tane oluyor. Sümela’nın kazanma şansı var. Doğru bir dosya ile bunu yapabiliriz. Siz bu konuda çalışmanızı başlatın, 2022’ye yetiştirebilirsek buna Sümela’yı da ilave ederiz. Diğer konuya gelince sizler hem kültür merkezi hem de onun içerisinde kütüphaneyi de tasarlayan projenizi hazırlayın. Ben gerekli girişimleri yapacağım” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Facebook Yorumları