Yunanistan’da Selanik Belediye Başkanı Yiannis Boutaris, Pontus Rumları’nı anma etkinliğinde bir grup aşırı sağcının saldırısına uğradı.

Etkinliğe katılmasına tepki gösteren 10 kadar kişi tarafından başından ve bacaklarından tekmelenen 75 yaşındaki Boutaris, geceyi hastanede geçirdi. Milliyetçilik karşıtı görüşleriyle ve Türk-Yunan yakınlaşmasına desteğiyle bilinen Boutaris’e yönelik saldırı siyasetçiler tarafından kınandı.

Yunan Başbakan Aleksis Çipras, olayla ilgili açıklamasında “Aşırı sağcı kabadayılar” olarak nitelediği saldırganların ‘eylemlerin sonucuna katlanacağını’ söyledi.

Başkan Kocaoğlu’dan geçmiş olsun mesajı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yunan milliyetçiler tarafından dövülerek hastanelik edilen Selanik Belediye Başkanı Yiannis Butaris’in ‘geçmiş olsun’ dileğini iletti, dayanışma mesajları yolladı. Televizyon kanallarında yayınlanan görüntüleri dehşet ve üzüntüyle izlediğini belirten Kocaoğlu, TürkYunan yakınlaşmasının savunucularından Butaris’e yazdığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Karşı yakadaki kardeşiniz olarak, komşu halklar arasında dostluk ve kardeşliği geliştirmeye yönelik çabalarınızın, tarihi kin ve düşmanlık üzerinden okuyan bu bağnazlığın üstesinden geleceğine inancım tamdır. Barışı savunmak korkakların değil cesur insanların işidir. Tıpkı sizin gibi. Bizler her türlü tehdide rağmen, tarihimizin ve aynı coğrafyadaki birlikteliğimizin yarattığı ortak kültür ve birikimin çok değerli bir sentez olduğunu anlatmaya devam edeceğiz. Geçmiş olsun dileklerimi ve İzmir halkının sevgi ve dayanışma mesajlarını iletirken, karşı yakadaki kardeşiniz olarak her zaman yanınızda olduğumu bilmenizi isterim.”

Facebook Yorumları