Ana SayfaGündem‘Türkiye salgınla örnek mücadele sergiledi’

‘Türkiye salgınla örnek mücadele sergiledi’

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile ile telelonferans aracılığıyla bir araya gelen Bosna Hersek Belediyeler Birliği Başkanı ve Saraybosna Belediye Başkanı İvan Vukadin, pandemi sürecinde Türkiye’nin merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında iyi bir koordinasyon sağladığını belirterek,  salgınla örnek bir mücadele sergilediğini söyledi.

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Bosna Hersek Belediyeler Birliği Başkanı ve Merkez Saraybosna Belediye Başkanı İvan Vukadin ile telelonferans aracılığıyla bir araya geldi. Corona Virüs (COVID-19) sürecindeki deneyimlerin paylaşıldığı toplantıda; Başkan Vukadin, pandemi sürecinde Türkiye’nin merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında iyi bir koordinasyon sağladığını belirterek, nüfusunun çok yüksek olmasına rağmen salgınla örnek bir mücadele gerçekleştirdiğini söyledi. Başkan Şahin ise ülke olarak pandemiye karşı sağlanan başarıda; sağlık çatısı altında yapılan çalışmalar başta olmak üzere; güçlü liderlik, kurumsal koordinasyon ve son olarak yardımlaşma kampanyalarının etkili olduğunu söyledi.

 “SAĞLIKTAKİ YATIRIMLAR EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ OLDU”

Küresel bir sorunla karşı karşıya olduklarını vurgulayan Şahin, “Sağlıkta yaptığımız yatırım bugün en büyük gücümüz oldu. Bunun yanı sıra yerel yönetimler ile merkezi yönetim arasındaki güçlü koordinasyon da bize hızlı kararlar almayı ve akabinde yerinde tedbirleri uygulama şansını tanıdı. Öte yandan sosyal yardımlaşma ve dayanışma başlıkları da salgın sürecindeki önemli etmenler arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ulusal çapta başlattığı ‘Biz bize yeteriz’ kampanyası ile yerel çapta başlattığımız ‘kalbe dokun gönül kazan’ kampanyasının geri dönüşü çok güçlü oldu. Böylelikle hem yerelden genele hem de yerelden yerele halk ile hükümet arasında millet ve devlet arasında büyük bir güven ve dayanışma alt yapısı oluşturuldu” diye konuştu.

BOSNA HERSEK’TEN TÜRKİYE’NİN PANDEMİ SÜRECİNDEKİ ÇALIŞMALARINA ÖVGÜ 2
BOSNA HERSEK’TEN TÜRKİYE’NİN PANDEMİ SÜRECİNDEKİ ÇALIŞMALARINA ÖVGÜ 2

 “BİZİ DÜŞÜNDÜREN SALGININ EKONOMİK KISMI”

Bosna Hersek Belediyeler Birliği Başkanı ve Merkez Saraybosna Belediye Başkanı İvan Vukadin ise pandemi sürecinde tecrübe paylaşımının çok önemli olduğuna dikkat çekerek, Bosna Hersek’te nüfus yoğunluğunun az olmasında dolayı sosyal mesafe kuralının uygulanmasında güçlük yaşanmadığını ve vaka sayısında ciddi bir artış görülmediğini belirtti. Önemli tedbirler almayı sürdürdüklerini vurgulayan Vukadin, “Sıkıntılarımızı kolaylıkla çözüyoruz ancak maddi imkanlarımız kısıtlı. Çünkü hiç kimse böyle bir pandemi beklemiyordu. Şimdi geleceğe dair muğlak bir durum söz konusu ekonomi nasıl ilerleyecek. Ülkemiz ekonomik kapsamda çok güçlü bir ülke değil. Şu anda bizi düşündüren salgının ekonomik kısmı” dedi.

 “TÜRKİYE’DE KARAR MEKANİZMASI HIZLI İŞLİYOR”

Pandeminin nüfusun yoğun olduğu ülkelerde ciddi etkileri olduğunun altını çizen Vukadin şunları söyledi: “Türkiye gerçekten yüksek bir nüfusa sahip olmasına rağmen salgın sürecinde büyük bir başarı sergiliyor. Bunun yanı sıra ekonomik önlemler kapsamında vatandaşının mağdur olmasının önüne geçmek için; borç erteleme ve ekonomik destek sağlıyor. Gerçekten bunlar önemli çalışmalar. Ayrıca şunu da belirtmek isterim. Bosna Hersek’te merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki kararlar çok ağır işliyor. Türkiye’de ise bizim yaşadığımız sıkıntının aksine karar mekanizması çok hızlı işliyor.”

 

 

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla