Ana SayfaGündemOrdu fındık bahçeleri hasat dönemine hazırlanıyor

Ordu fındık bahçeleri hasat dönemine hazırlanıyor

Türkiye’nin en çok fındık üreten ili Ordu’da fındık bahçeleri, ilaçlama ve gübre çalışmalarıyla hasat dönemine hazırlanıyor. Yeni sezonda uygulanacak olan ‘Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın’ projesiyle hem bahçe sahiplerinin hem de işçilerin kazanması hedefleniyor.   

Ordu Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği ‘Fındık Master Planı’nın bu yıl geniş kapsamlı ikinci etabını başlatıyor. Fındık bahçeleri, ilaçlama ve gübre çalışmalarıyla hasat dönemine hazırlanırken, il dışında yaşayan vatandaşlar da yeni fındık sezonu için Karadeniz’e gelmek için planlamalarını yapıyor. Hazırlıklar sürerken son üç aydır yaşanan koronavirüs salgını tedbirleri sebebiyle bahçe sahiplerini de işçi bulamama endişesi sardı.

ordu fındığını topluyor
ordu fındığını topluyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, bu yıl uygulanacak ‘Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın’ projesiyle bahçe sahiplerine işçi, işçilere de bahçe işi bulunmasına yardım edeceklerini belirterek, organizasyon eksikliğinin giderilmesinde etkili bir platform oluşturulacaklarını söyledi. Bu sezonki projede vatandaşların sağlıklarını da etkin bir şekilde korumak için planlamalar yapıldığını kaydeden Başkan Güler, mevsimlik tarım işçilerinin ateş ölçümleri yapıldığını, konaklama alanlarının da sezon öncesi ve sezon boyunca uzman ekipler tarafından dezenfekte edileceğini söyledi.

ordu fındığını topluyor 4
ordu fındığını topluyor 4

“KAZAN-KAZAN DÖNEMİ BAŞLIYOR”

Türkiye’nin en önemli ihracat kalemlerinden biri olan fındık sektörü üzerine master plan hazırladıklarını hatırlatan Başkan Güler, “Gerçekleştirdiğimiz projeler ile yeni bir sektör oluşturuyoruz. Hayata geçireceğimiz diğer etaplar sayesinde bu sektörü güçlendireceğiz. Fındık yetiştiriciliğini profesyonel yönetilen bir işletme haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Fındık bahçe sahiplerinin ve işçilerin daha fazla gelir sağladıkları, her iki taraf için kazan-kazan durumu oluşturan profesyonel fındık yetiştiriciliği ve fındıkta katma değeri yüksek çağdaş bir seviyeye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.​

ordu fındığını topluyor 3
ordu fındığını topluyor 3

BAŞVURULAR 1 HAZİRAN’DA

Bu çalışmadan; fındık bahçesi sahipleri, fındık hasat işçileri ve fındık hasat işçisi olmak isteyenler yararlanabilecek. Fındık bahçesi sahipleri, işçiler ve işçi olmak isteyenler, 444 1 052 numaralı hattı arayıp, platform merkezine ulaşarak kayıt ve talep oluşturacak. 1 Haziran tarihinde başlayacak ve fındık sezonu boyunca sürecek olan başvurular hafta içi 08.00-17.00 saatleri arasında yapılabilecek. Başvuru ve kayıtları alacak olan Büyükşehir Belediyesi, bahçe sahipleri ve fındık işçisi gruplarını bir araya getirecek.

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler