erzurum

Türkiye’nin birbirinden tanınmış gurme , gastronomi uzmanları, mutfak yazarları, masterchef ve beslenme danışmanlarından oluşan “Hoştur Gastronomi” ekibi Erzurum’a adeta çıkarma yaptı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in davetlisi olarak Erzurum’a gelen Hoştur Gastronomi  ekibi , Dadaşlar diyarının geleneksel ve yöresel tatlarına hayran kaldı.  Cağ kebabından ekşili yahniye, pestil çullamasından göğermiş peynire varıncaya kadar Erzurum’a has lezzetleri birer birer tadan Hoştur Gastronomi ekibi, medeniyetler beşiği olan kentin tarihi, tabii ve doğal güzellikleriyle de kucaklaştı. Aralarında gazeteciler, televizyon programcıları ve yayıncıların da bulunduğu ekip, Erzurum izlenimlerini sosyal medyanın ilgisine anlık olarak sunarken, çekim ekibi ise, iki gün süren geziyi adeta belgesele dönüştürdü.

 

ERZURUM GEZİSİ CAĞ KEBABIYLA BAŞLADI

Erzurum Belediyesi yetkilileri tarafından karşılanan Hoştur Gastronomi ekibi, ilk olarak cağ kebabın tadına baktı. Etin pişirilmesinden sunumuna, salata çeşidinden doğal içeceklere varıncaya kadar incelediler. Gurmeler cağ kebap ziyafetinin her aşamasını kayda geçtiler. Gurme, gastronomi uzmanı ve mutfak yazarlarından oluşan ekip, kadayıf dolmasının tadına bakmayı da ihmal etmedi. Cağ kebabı Hoştur Gastronomi ekibinin tam puanını aldı. varıncaya Şehrin tarihi ve turistik mekânlarını gezen ekip, kıtlama çayı ise Temelli Kıraathanesi’nde yudumladı.

DADAŞ MUTFAĞINDA AKŞAM YEMEĞİ

Hoştur Gastronomi ekibi, konakladıkları otellerde de yine yöresel ikramlarla karşılandılar. Akşam yemeği için konuk oldukları Erzurum Evleri’nde ise, şehrin kültürel güzelliklerine de tanıklık etti. Geceye Erzurumlu halk ozanlarını da eşlik etii. Akşam yemeğinde  lor dolmasından şalgam dolmasına, ayran çorbasından hıngel ve tatar böreğine, muşmula turşusundan bakrac ikram edildi.Erzurum mutfağının birbirinden farklı tatlarıyla tanışan ekip, Erzurum türküleri eşliğinde tel helva çekmeyi de ihmal etmedi.

YÖRESEL KAHVALTI GÖZ KAMAŞTIRDI

Ekip gezinin ezisinin ikinci gününe yine Dadaşlar diyarına has yöresel kahvaltıyla başladı. Hoştur Gastronomi ekibine Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de eşlik etti. Kahvaltıda Göğermiş peynir, pestil çullaması, kuru kaymak, peynir helvası, karnavas pekmezi, çaşır kavurması ve  farklı hamur işleri ikram edildi .Kahvaltı sofraları karşısında adeta gözleri kamaşan ekibe özel olarak cirit gösterisi de yapıldı. Hoştur Gastronomi ekibi Erzurum Cirit Alanı’ndaki ciritçilerin kar üstünde sergiledikleri performansa hayran kaldı.  öğle yemeği mönüsünü ise, Gliko, Kesme Aşı, Lahana Dolması, Şalgam Çırtması, İncir Dolması, İspir Fasulyesi ve Pazılı Bulgur Pilavı gibi yörenin dayanılmaz tatları süsledi.

İnceleyin:  Cengiz Yılmaz, Nilüfer'de Türklerin,Türklere İlgisizliğini anlattı

BAŞKAN SEKMEN’DEN TURİZM VURGUSU

Daha sonra araçlarla Palandöken Kayak Merkezi’ne taşınan Hoştur Gastronomi ekibi, gondollarla Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesislerine ulaştırıldı. Ekip Palandöken’in ihtişamı karşısında adeta büyülendi. Başkan Mehmet Sekmen Erzurum’un binlerce yıllık tarihsel bir geçmişinin bulunduğunu hatırlatarak  sözlerine söyle devam etti:

, “Erzurum’da mutfak tarih demek, kültür demek, medeniyetlere beşiklik etmiş bu kadim kentin konuşan dili demek” ifadesini kullandı. Türkiye’nin dört bir yanını gezen Hoştur Gastronomi ekibini Erzurum’da ağırlıyor olmaktan büyük mutluluk duymaktayız.Erzurum’da teneffüs edilen oksijen bile başlı başına bir turizm potansiyeli.oldukça zengin geleneksel ve yöresel mutfağımızı değerlendirmemek büyük eksiklik olurdu” diye konuştu.

 

Facebook Yorumları