konya

Karatay Belediyesi ile TÜBİTAK arasında imzalanan protokol kapsamında Karatay’daki tüm okullara “TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları Kitaplığı” kurulması projesi, düzenlenen törenle hayata geçirildi.

İlçe genelinde eğitim çağındaki bütün çocuk ile gençlerde bilim ve teknoloji kültürünün oluşturulması, bilim okuryazarlığı düzeyinin artırılması ve her yaştan insanın bilimle tanıştırılıp sevdirilmesi gibi daha birçok amacı bulunan projenin açılış programı, Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda yapıldı.

KARATAY’DAKİ TÜM OKULARA TÜBİTAK POPÜLER BİLİM YAYINLARI KİTAPLIĞI KURDUK

Başkan Hasan Kılca, çocuk ve bilim dendiğinde ilk akla gelenin  merak etme, soru sorma, yanıt bulma, anlama ve ilişki kurma gibi kavramlar olduğuna vurgu yaparak bilimi çocuktan, çocuğu da bilimden ayrı düşünülemeyeceğinin altını çizdi.

Başkan Hasan Kılca, çocukların sürekli olarak öğrendiğini ve sınırsız enerjilerini olduğunu belirterek sölerine şöyle devam etti:

“Karatay Belediyesi olarak bizler de bilimi çocuklara sevdirmek için Türkiye’de bir ilk olan “TÜBİTAK Popüler Bilim Kitaplığı Projesi”ni bugün itibariyle hayata geçiriyoruz. Proje kapsamında ‘TÜBİTAK Popüler Bilim Kitaplığı’nı ilçemiz genelindeki 7 anaokulu, 59 ilkokul, 49 ortaokul, 29 lise ve 2 de özel eğitim kurumu olmak üzere toplam 146 okulda kurulumlarını tamamladık. Oluşturduğumuz 146 adet kitaplıkta sadece TÜBİTAK tarafından basılan toplamda 16 bin 916 birbirinden kıymetli yayın bulunuyor. Çocuklarımızın ve gençlerimizin okullarında alacakları eğitimlerinin yanında, bu kitaplıklardan da faydalanılarak evlatlarımızın yaptığı gözlemlerle ve edindikleri bilgilerin işlenmesine, düşüncelerinin gelişmesine, bilimsel düşünme becerilerinin geliştirilmesine önemli katkılar sunacaktır” ifadelerini kullandı

KONYA TARİHTEN GELEN GELENEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediyesi’nin hassasiyeti dolayısıyla  teşekkür etti.

Uğur İbrahim Altay  “İçerisinde bulunduğumuz asır bilim asrı. Bilimsel gelişmelere ayak uyduran toplumlar ayakta kalacak diğerleri de zamanla yok olup gidecekler. Kitaplar, gelecekte bilim insanı olmanıza katkı sunacaktır.” Dedi

İnceleyin:  Ankara Büyükşehir LÖSEV “İyilikler Çarşısına” Ev Sahipliği Yaptı.

BİLİM KARATAY’DA

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da projeyi kendilerine getiren Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya teşekkür etti. Ayrıca Kılca’nın Bilime ve teknolojiye verdikleri her desteğin kendileri için gurur kaynağı olduğunu söyledi. Hasan Mandal konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Bilim Her Yerde Bilim Karatay’da sloganıyla yola çıktığımız bu projemizde Belediye Başkanımız Sayın Hasan Kılca, Karatay’ın tüm okullarını bilim kitaplıklarıyla donatmak istediklerini söyledi. Bizler de severek kabul ettik. Şahsım ve kurumum adına bu eğitim

PROGRAMIN KATILIMCILARI

Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’ndaki açılış programına Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Konya İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç, Karatay Kaymakamı Abdullah Selim Parlar, İlçe Müftüsü Mehmet Akpınar, diğer Karatay ilçe mülki amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Facebook Yorumları